Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie

Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie

Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie
Typ szkoły szkoła podstawowa , gimnazjum , liceum
Patron szkoły Cecylia Plater-Zyberkówna
Miejscowość Warszawa
Data założenia 1883
DyrektorMarianna Szybka (szkoła podstawowa)
Artur Górecki (gimnazjum i liceum)
WicedyrektorzyMałgorzata Terlecka (szkoła podstawowa)
Adresul. Piękna 24/26
00-549 Warszawa
52°13'25″N 21°01'04″E / 52.22361, 21.01778 Na mapach: 52°13'25″N 21°01'04″E / 52.22361, 21.01778
Strona internetowa szkoły


Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny – zespół szkół katolickich, składający się ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum żeńskiego, znajdujący się w Warszawie , przy ul. Pięknej 24/26. Uczennice tej szkoły zwane są popularnie Platerkami.

Spis treści

Historia szkoły[1]

Szkoła została założona w 1883 roku przez działaczkę społeczną i oświatową hrabiankę Cecylię Plater-Zyberkównę . Pierwotnie, pod zaborem rosyjskim, szkoła działała pod szyldem Zakładu Przemysłowo-Rękodzielniczego dla kobiet, a nauczanie języka polskiego i historii odbywało się w konspiracji. Po odzyskaniu niepodległości, w dwudziestoleciu międzywojennym, szkoła postrzegana była jako jedna z najlepszych placówek edukacyjnych w Warszawie. Jej znakiem rozpoznawczym stała się nowoczesna metoda nauki oraz wykwalifikowane grono pedagogiczne. Nauczyciele wymagali od uczennic samodzielnego myślenia i uczyli patriotyzmu, opierając się na fundamentach wiary katolickiej. Po śmierci założycielki w 1920 roku, na mocy jej testamentu, założone zostało Towarzystwo Oświatowe im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Dyrektorem szkoły została Jadwiga Reutt. W czasie okupacji, kiedy Niemcy zajęli gmachy przy Pięknej, szkoła działała w domach swych wychowanek. "Platerki" brały także udział w powstaniu warszawskim. Szkoła istniała nieprzerwanie do 1950 roku, kiedy to władze komunistyczne zdelegalizowały związek i majątek został przejęty przez Skarb Państwa.

W 1990 roku nastąpiła reaktywacja Towarzystwa Oświatowego im. Cecylii Plater-Zyberkówny i zwrócony został majątek w postaci zniszczonych budynków szkolnych. Konieczny był generalny remont gmachu oraz powołanie grona pedagogicznego. W 1993 roku Szkoła Podstawowa została ponownie otwarta. W 1997 roku otwarte zostało Liceum im. Cecylii Plater–Zyberkówny, zaś w 1998 roku - gimnazjum. Obecnnie szkoła jest prowadzona przez Towarzystwo Oświatowe im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Należy także do Rady Szkół Katolickich.

Budynek szkolny

Szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum znajdują się w odrestaurowanym, zabytkowym kompleksie przy ul. Pięknej 24/26. Ten neorenesansowy gmach został zbudowany w 1883 roku. Był wtedy pierwszym w Warszawie budynkiem wystawionym na potrzeby szkoły zawodowej. Fundatorem szkoły była jej założycielka, a projekt wykonał architekt Władysław Hirszl. Skrzydło od strony dziedzińca powstało według koncepcji Adama Oczkowskiego. Całość rozbudowano ok. 1896 roku aby szkoła pomieściła jeszcze gimnazjum żeńskie.

Kompleks składa się z czterech budynków tworzących kwadrat o wewnętrznym dziedzińcu , który służy jako miejsce wypoczynku. Wnętrze gmachu zostało dostosowane do współczesnych wymagań technicznych. W budynku frontowym umieszczono zawsze otwartą kaplicę szkolną. W budynkach, prócz sal lekcyjnych, znajdują się: aula ze sceną teatralną, dwie pracownie komputerowe, biblioteka, pracownie: fizyczna, chemiczna, geograficzna, biologiczna (z oranżerią) pracownia plastyczna, historyczna, języków obcych, języka polskiego oraz historii sztuki, sala do ćwiczeń judo, dwie świetlice, salka gospodarstwa domowego, gabinet lekarski oraz jadalnia i bufet.

Galeria

Literatura

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie":

Biskup ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Wiktor Sukiennicki ...

Władysław Komar ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

1972 ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Wittenberga ...

Numer kierunkowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

04. Rodzaje środowisk społecznych (plansza 16) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie