Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Żołnierze Wojsk Lądowych w mundurze galowym podczas defilady
Dzień 15 sierpnia
Kraje   Polska
Typ święta państwowe
Upamiętnia bitwę warszawską w 1920
Podobne święta Święto Lotnictwa Polskiego

Święto Wojska Polskiegoświęto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej , obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 , stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej . Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. ( Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303 ), obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy , ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej , dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Spis treści

Historia

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.

Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej . Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego .

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia , gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem . Rozpoczęto w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego .

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim:

W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz . W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski .

Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego ( 12 października ) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino . Jednak ten czyn zbrojny był jednym z wielu epizodów na szlaku bojowym żołnierzy polskich w latach II wojny światowej . Dla wielu Polaków nie był on akceptowany ze względów moralnych i politycznych. W środowiskach wojskowych i w kręgach kombatanckich , w tym również na forum Sejmu , wskazywano na potrzebę ustanowienia Dnia Wojska Polskiego w terminie akceptowanym przez Siły Zbrojne i cały naród. W latach 1990 - 1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja , w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja .

Prezydent Lech Kaczyński dokonuje przeglądu oddziałów Wojska Polskiego przed defiladą w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2007 w Warszawie .

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia . Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie .

Obchody

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

15 sierpnia 2007 , pierwszy raz w powojennej historii Polski (ostatnia tak duża defilada, odbyła się w 1974 roku za rządów I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka [1]) defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej . Około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy (w tym reprezentacyjny pododdział francuski ) przedefilowało warszawskimi Alejami Ujazdowskimi . Nad trasą defilady przelatywały samoloty i śmigłowce. Paradzie przyglądały się tysiące widzów, zapełniających trasę i boczne uliczki. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał prezydent Lech Kaczyński , jadąc w odkrytym samochodzie terenowym Land Rover Defender . Prezydent przed Belwederem odbierał również defiladę[1][2]. Koszt defilady w 2007 roku szacowany jest od 600 000 zł do 1 000 000 zł[3].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Defilada, jakiej stolica nie widziała , Grzegorz Lisicki, Dominika Olszewska, Gazeta Wyborcza , 15 sierpnia 2007
  2. Wielka defilada Wojska Polskiego w stolicy , wp.pl, Środa, 15 sierpnia 2007
  3. Szczygło: Defilada kosztowała milion złotych , gazeta.pl, 16 sierpnia 2007


Inne hasła zawierające informacje o "Święto Wojska Polskiego":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wincenty Okołowicz ...

Odense ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Święto Wojska Polskiego":

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 2) ...

010a. Rzym (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie