Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Porter bałtycki

Porter bałtycki

Żywiec Porter

Porter bałtycki – ciemne, bardzo mocne i treściwe piwo dolnej fermentacji warzone z kombinacji słodów jasnych i ciemnych.

Spis treści

Historia

Porter bałtycki wykształcił się z mody na imperial stouta – mocnej odmiany stouta ( porteru ) eksportowanej w rejonie Morza Bałtyckiego i do Rosji na przełomie XVIII i XIX wieku. Gdy na początku XIX wieku z powodu wojen napoleońskich zaprzestano eksportu stouta z Wielkiej Brytanii, zabrakło na wschodnioeuropejskim rynku mocnego, rozgrzewającego piwa na okres zimowy. Zaczęto więc w Europie Wschodniej warzyć piwo na wzór imperial stouta stosując jednak inne metody produkcyjne. Dlaczego nowe piwo nazwano porterem – nie wiadomo.

Charakterystyka

Porter bałtycki charakteryzuje się ciemną lub ciemnowiśniową barwą, smakiem palonego ziarna, połączonym z nutami czekoladowymi, kawowymi, karmelowymi i suszonych owoców. Portery bałtyckie mają zawartość ekstraktu słodowego od 18% do 22% Blg oraz od 8% do 9,5% alkoholu . W niektórych krajach produkuje się też portery bałtyckie nieco słabsze.

Produkcja porteru

Porter bałtycki wytwarzany jest w zakładach piwowarskich na: Litwie , Łotwie , Estonii , Ukrainie , w Polsce, Rosji, Finlandii , Szwecji i Danii . Ze względu na to, że porter bałtycki wymaga długiego leżakowania większość dużych i znanych browarów porzuciła produkcję porterów bałtyckich i współcześnie jego warzeniem zajmują się przede wszystkim małe i średnie browary.

W Polsce portery bałtyckie produkują obecnie:

Przypisy

  1. eksportowany do Szwecji
  2. piwo aromatyzowane miodem

Zobacz też

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Porter bałtycki":

I wiek ...

1972 ...

Samuel Johnson ...

Maksim Gorki ...

1964 ...

Chrystian III Oldenburg ...

Trójmiasto ...

1938 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Kanał Białomorsko-Bałtycki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Porter bałtycki":

Mięczaki (plansza 24) ...

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 21) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie