Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Katechizm Kościoła Katolickiego

Katechizm Kościoła Katolickiego

Katechizm Kościoła Katolickiego
Catechismus Catholicae Ecclesiae
Autor Kongregacja Nauki Wiary
Data I wyd.1992
Typ utworu katechizm
Data I wyd. polskiego1994
Pierwszy wydawca polski Pallotinum

Katechizm Kościoła Katolickiego (w skrócie KKK) – oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego , obowiązująca wersja opublikowana została po raz pierwszy w 1992 roku[1].

Katechizm ten zawiera popularnie napisaną wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego.

Oryginalny tekst katechizmu jest napisany po łacinie. Jest on sporządzany przez specjalną katechetyczną komisję przy papieskiej Kongregacji Nauki Wiary i ostatecznie zatwierdzany przez papieża .

Spis treści

Poprzednie katechizmy

Pierwszy katechizm powstał w 1562 r., kilka lat po soborze trydenckim i był on początkowo rodzajem podręcznika dla osób przystępujących do pierwszej komunii świętej tzw. katechumenów, skąd pochodzi jego nazwa. Później jednak rozrósł się w oficjalną, napisaną jednak prostym językiem wykładnię stanowiska Kościoła we wszystkich istotnych dla zwykłych wiernych sprawach o dość znacznej objętości (ok. 1000 stron maszynopisu). Autorami popularnych katechizmów byli m.in. kardynałowie Robert Bellarmin (przełom XVI/XVII w.) i Pietro Gasparri (przełom XIX/XX w.).

Powstanie Katechizmu Kościoła Katolickiego

Prace nad obecnym katechizmem zostały zwieńczone w 1992 r., kiedy opublikowano oficjalny tekst w języku francuskim . Tekst ten przekazano wiernym i przetłumaczono na szereg języków narodowych, aby można było zgłosić do niego uwagi. Pierwsza wersja polska ukazała się w 1994 r. Kolejnym etapem było przesłanie poprawek przez biskupów i opracowanie oficjalnego tekstu po łacinie . Do ważniejszych korekt zaliczyć trzeba nowe zredagowanie punktów 2266-2267, które mówią o karze śmierci . Łacińska editio typica została ogłoszona w 1998 r. Na jej podstawie opracowano ponowne tłumaczenia. W Polsce opublikowano najpierw same Corrigenda (poprawki), a w 2002 r. drugie wydanie polskie całego katechizmu.

Struktura i treść Katechizmu

Katechizm składa się z 2865 punktów. Całość podzielona jest na części, działy, rozdziały, artykuły i niekiedy na paragrafy. Charakterystyczne jest to, że punkty znajdujące się na końcu artykułu stanowią skrót poprzednich.

Opublikowany w 1992 r. Katechizm składa się z pełniącej rolę wstępu konstytucji apostolskiej Jana Pawła II Fidei depositum oraz z 4 części.

  • Pierwsza część jest szczegółową analizą poszczególnych elementów Credo (wyznania wiary).
  • Druga część omawia celebrację misterium chrześcijańskiego, czyli zagadnienie misterium paschalnego – tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz poszczególne 7 sakramentów Kościoła.
  • Trzecia część dotyczy zasad moralności chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przykazań Dekalogu .
  • Czwarta część określa cechy modlitwy chrześcijańskiej, ze zwróceniem uwagi na modlitwę Ojcze nasz .

Struktura ta odpowiada schematowi katechizmów potrydenckich.

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego

W 2005 wydano w języku włoskim Catechismo della Chiesa Cattolica. Compendio, (pol. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego), będącego syntezą Katechizmu Kościoła Katolickiego obejmującą w sposób zwięzły wszystkie istotne i podstawowe elementy wiary Kościoła. Kompendium zostało opracowane przez komisję specjalną powołaną przez Jana Pawła II , której przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI). W kompendium zastosowano sprawdzony schemat "pytanie-odpowiedź", co ułatwia zapoznanie się z treścią, choć bywa momentami sztuczne. W przekładzie polskim nie ustrzeżono się błędów, które mogą powodować przekłamania względem tekstu Katechizmu.[]

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Treść wydań współczesnych:

Treść wydań historycznych:


Inne hasła zawierające informacje o "Katechizm Kościoła Katolickiego":

Wszystkich Świętych ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

II wiek ...

Biskup ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linköping ...

Dogmat ...

Huldrych Zwingli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Katechizm Kościoła Katolickiego":

010c. Rzym (plansza 16) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie