Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Katarzyna Aragońska

Katarzyna Aragońska - (ur. 16 grudnia 1485 w Alcalá de Henares, Hiszpania, zm. 7 stycznia 1536 w Kimbolton, Cambridgeshire, Anglia) - królowa-małżonka Anglii i Irlandii, najmłodsza córka Izabeli i Ferdynanda II z Kastylii i Aragonii, pierwsza żona Henryka VIII Tudora.

Zarys biografii

Katarzyna spędziła szczęśliwe dzieciństwo w Hiszpanii. Była najmłodszym dzieckiem Izabeli i może dzięki temu miała bardzo silną więź z matką. Rodzice zadbali, by odebrała solidne wykształcenie. Młoda księżniczka mówiła biegle po hiszpańsku i łacinie, bardzo dobrze znała francuski. Mimo, że od najmłodszych lat obiecana była Arturowi, aż do wyjazdu do Anglii nie uczono ją angielskiego. Nie posiadła także solidnej wiedzy z etykiety dworskiej, co niekorzystnie wpłynęło na jej aklimatyzację w Londynie i przyczyniło się do późniejszych kłopotów na dworze angielskim.

W latach 1501-1502 Katarzyna była żoną księcia Walii Artura Tudora, a po jego nagłej śmierci i kilkuletnich negocjacjach pomiędzy Ferdynandem II i Henrykiem VII, w 1509 roku wyszła dzięki dyspensie papieskiej za mąż za jego brata Henryka VIII. Wkrótce urodziła syna, jednak niemowlę zmarło po dwóch miesiącach. Jedynym dzieckiem Katarzyny i Henryka VIII, które przeżyło ciążę i okres niemowlęcy była urodzona w lutym 1516 roku księżniczka Maria, późniejsza królowa Maria I Tudor. Jako że Katarzyna nie miała z Henrykiem VIII męskich potomków, a papież nie zgodził się na unieważnienie tego małżeństwa, w 1534 roku król zerwał z Rzymem i ogłosił się głową angielskiego kościoła narodowego.

Sprawa unieważnienia małżeństwa

Katarzyna twierdziła, iż nie skonsumowała swego związku z Arturem (co było mało prawdopodobne, jeżeli wierzyć relacjom dworskim). Jednocześnie prawo starotestamentowe zakazywało "brania wdowy po bracie" (a zwłaszcza, jeżeli nie była już dziewicą).

Król Henryk VII, ojciec Henryka VIII i założyciel dynastii Tudorów, pragnął, aby Henryk poślubił ją jednak dla przypieczętowania przymierza z Hiszpanią. Nie bez znaczenia był motyw finansowy - w wypadku odesłania jej musiał zwrócić połowę dużego posagu i oddać ziemię w Anglii, co nadszarpnęłoby finanse królestwa. Po śmierci ojca Henryk VIII poślubił więc Katarzynę, przyjmując, iż jej małżeństwo ze starszym bratem nie zostało skonsumowane. Na wszelki wypadek papież wydał specjalną dyspensę. Stosunki między Henrykiem i Katarzyną układały się nie najlepiej, nie tylko ze względu na brak męskiego potomka. Dla Katarzyny ważne były przede wszystkim interesy rodzinnej Hiszpanii (w listach do swego ojca, króla Ferdynanda Aragońskiego, pisała nawet o Anglii jako o "lennach Waszej Królewskiej Mości"), co szkodziło polityce króla Anglii, jej męża.

W 1525, Henryk VIII zakochał się w Annie Boleyn i po wielu latach pożycia z Katarzyną postanowił unieważnić to małżeństwo, ponieważ Anna nie zgodziła sie być tylko królewską kochanką, tak jak wcześsniej była nią jej siostra Maria. Papież nie udzielił mu na to zgody, dlatego też ogłosił się on głową kościoła w Anglii, a więc de facto uniezależnił się od władzy papiestwa. Wynikało to z faktu,że Katarzyna mistrzowsko rozegrała z mężem proces o unieważnienie małżeństwa - była świetnie przygotowana, przewyższała męża zarówno sprytem,opanowaniem i była lepszym strategiem. W konsekwencji jednak król umocnił swoją władzę . Po ślubie Henryka z Anną Boleyn Katarzyna do końca życia przebywała w areszcie domowym.


Inne hasła zawierające informacje o "Katarzyna Aragońska":

1484 ...

1499 ...

XVI wiek angielski. K Mikołaj Kopernik Kalwin właściwie Jean Calvin - francuski reformator religijny osiadły w Szwajcarii. Katarzyna Aragońska - I żona Henryka VIII. Johannes Keppler - niemiecki astronom. Mikołaj Kopernik ...

1972 ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Katarzyna Klich ...

Janusz Józefowicz ...

1511 ...

Zygmunt III Waza ...

1777 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Katarzyna Aragońska":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 9) ...

Białka (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie