Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kartka pocztowa

Kartka pocztowa

Niemiecka widokówka przedstawiająca port w Szczecinie , datowana na ok. 1900 rok
Pocztówka z widokiem terenów Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w 1901 roku w Lublinie

Kartka pocztowa (karta pocztowa, pocztówka, widokówka) – najczęściej prostokątna, kartonowa kartka służąca do krótkiej korespondencji , często wysyłana nieopakowana w kopertę . Zazwyczaj jedna ze stron kartki pocztowej podzielona jest na dwa pola: lewe, przeznaczone na treść korespondencji oraz prawe z miejscem na wpisanie adresata i naklejenie znaczka pocztowego . Na odwrocie najczęściej wydrukowany jest obrazek. Kartki pocztowe są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów , tzw. deltiologów .

Spis treści

Historia pocztówki

  • Marek Sosenko[1] w swoich artykułach poświęconych historii pocztówki przedstawia kilku pretendentów do miana autorów pierwszej ilustrowanej karty pocztowej. Są nimi:
    • niemiecki księgarz August Schwartz, który w lipcu 1870 nadrukował w narożu strony adresowej karty korespondencyjnej ilustrację przedstawiającą artylerzystę
    • księgarz francuski Leon Besnardeau, który w listopadzie 1870 wydrukował pełną ilustrację na stronie adresowej pocztówki
    • Serb Petar Manojlović, który w 1870 wydrukował w Wiedniu pocztówkę z wyobrażeniem latającego smoka
    • Niemiec Franz Rorich, który w 1872 umieścił ilustrację na stronie przeznaczonej na korespondencję
  • R. Bogdziewicz w opracowaniu dotyczącym pocztówki lubelskiej utrzymuje, że w połowie 1870 w Niemczech wprowadzono do użytku pierwszą ilustrowaną kartę korespondencyjną, a w dwa lata później ukazały się pierwsze karty miast szwajcarskich.
  • Willi Bernhard w swoim ilustrowanym katalogu kart pocztowych jako pierwszą kartę widokową umieszcza kartę z widokiem Getyngi z 1872.
  • Horst Hille[2] stwierdza, że najbardziej prawdopodobną datą powstania karty widokowej jest 18 lipca 1872 , tj. data umieszczona na kasowniku pocztowym kartki z widokiem Getyngi. Widok fragmentu starego miasta umieszczono na awersie pocztówki, pozostawiając na rewersie miejsce na znaczek i adres. W innym miejscu[3] klasyfikuje jako vorlaufery kartki wydane przed 1 lipca 1872, przyznając jednak ,że inne źródła uznają za twórcę pierwszej widokówki Petara Manojlovicia , który najprawdopodobniej wydał kartę korespondencyjną ilustrowaną, datowaną na 19 maja 1871 r.
  • Sonja Schnitzler w albumie "Gedenke Mein - Postkarten von Anno dunnenmals" (1973-1978) przypisuje pierwszeństwo w wydaniu kart ilustrowanych Heinrichovi von Stephan oraz Augustowi Schwartz z 1870 r. Karty przez nich wydane cieszyły się ogólnym uznaniem, co pozwoliło wydrukować serię, składającą się z 25 pocztówek, dającą początek przemysłowi kart widokowych.
  • W Anglii uznano za fakt pojawienie się w Londynie ilustrowanej karty korespondencyjnej, wydanej przez Anglika 1 października 1870 roku.
  • Jugosłowianin Mirko Verner uważa, że za twórcę ilustrowanej pocztówki należy uznać Serba Petara Manojlovicia. Na jego pocztówce widnieje kasownik z datą 19 maja 1871 roku. Fakt ten podważają inni badacze.
  • Za przełomowe fakty w historii pocztówki należy uznać dwie daty:
    • 1 października 1869 r. kiedy to zrealizowano przez pocztę cesarstwa austro-węgierskiego wcześniejszy pomysł "odkrytej" karty korespondencyjnej
    • pierwszą połowę 1872 roku, kiedy to na terenie Niemiec powstała pierwsza karta widokowa w formie istniejącej do 1905 roku z ilustracją umieszczoną na awersie a miejscem na znaczek i adres odbiorcy na rewersie. Między tymi datami panuje chaos, który być może za jakiś czas zastanie przez badaczy uporządkowany.
  • W 2009 roku otwarto portal internetowy oferujący nadanie tradycyjnej karty pocztowej za pośrednictwem internetu.

Rodzaje kartek pocztowych

  • Widokówka – kartka pocztowa z pejzażem na odwrocie, wysyłana z podróży , urlopu, wakacji, której adresatem są np. członkowie rodziny, znajomi, przyjaciele czy znajomi z pracy.
  • Kartka okolicznościowa – kartka pocztowa z gratulacjami, życzeniami itp. wysyłana z okazji różnych uroczystości , które obchodzi adresat, np. z okazji ( urodzin , imienin czy też rocznic ). Kartki okolicznościowe często mają niestandardowy format oraz kształt, nierzadko są składane, potrafią odgrywać melodyjkę, a nawet mają wpisaną gotową treść życzeń. Przeważnie są wysyłane w kopertach.
  • Kartka korespondencyjna – zwykła kartka pocztowa bez specjalnego przeznaczenia, pozbawiona obrazka na odwrocie. Często używana do przesyłania kuponów konkursowych z np. rozwiązaniami krzyżówek .

Ciekawostki

  • Największą pocztówkę o wymiarach 14,3x8,76 m wykonali studenci Drake University w Des Moines , USA .
  • Najwyższa cena, jaką zapłacono za pocztówkę wynosiła 710 000 $

Zobacz też

Przypisy

  1. Marek Sosenko, krakowski antykwariusz i kolekcjoner m.in. pocztówek jest autorem: Wadowice na dawnych pocztówkach, Wadowice 2000, ; Wieliczka na dawnych pocztówkach, Kraków 1999,
  2. Horst Hille, Postkarte genügt, Lipsk-Berlin 1988,
  3. Horst Hille, Technikmotive auf alten Ansichtskarten, Lips 1989,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kartka pocztowa":

Bereza (Białoruś) ...

Kod pocztowy ...

Kartka pocztowa Szczecinie , datowana na ok. 1900 rokPocztówka z widokiem terenów Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w 1901 roku w Lublinie Kartka pocztowa (karta pocztowa, pocztówka, widokówka) – najczęściej prostokątna, kartonowa kartka służąca ...

Perm-36 ...

Sukkot ...

PKO BP ...

Promieniowanie alfa ...

Polska Klasyfikacja Działalności ...

Adolf Dymsza ...

Tramwaj ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kartka pocztowa":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Siły grawitacyjne (plansza 16) ...

130. Wokół futbolu (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie