Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Karakalla

Karakalla - (ur. 4 kwietnia 188, zm. 8 kwietnia 217; Caracalla, Marcus Aurelius Antoninus Bassianus, Marcus Aurelius Severus Antoninus) - cesarz rzymski. Syn Septymiusza Sewera i Juli Domny. Współrządził z ojcem, po jego śmierci z bratem Getą. Po jego zamordowaniu, w roku 212 został cesarzem samodzielnym.

Przydomek Karakalla pochodził od nazwy galijskiego płaszcza z kapturem, jaki lubił nosić ten cesarz. Oficjalnie jednak tego przydomka nie używano. W źródłach używano jego cognomenu czyli Antoninus.

W 212 roku kazał ściąć toporem sławnego prawnika rzymskiego Emiliusza Papiniana (Aemilius Papinianus) za to, że nie chciał napisać wywodu prawnego uzasadniającego zabójstwo brata. W 212 nadał obywatelstwo rzymskie wszystkim wolnym mieszkańcom imperium (tzw. Edykt Karakalli, którego przygotowanie przypisuje się raczej jego poprzednikowi i ojcu, Septymiuszowi Sewerowi), co w znaczący sposób wpłynęło na kierunek rozwoju społecznego Cesarstwa. Uważany za despotycznego i okrutnego, ze względu na czystki, jakich dokonał w senacie.

Czciciel Aleksandra Wielkiego, chciał połączyć cesarstwo rzymskie z imperium Partów - w tym celu zażądał ręki córki Króla Królów Artabana V. Otrzymując odmowę rozpoczął wojnę z Partami i przyłączył Armenię do imperium jako nową prowincję. W 217 podczas podróży z Edessy na wojnę został zamordowany przez prefekta pretorianów - Makrina (Macrinusa).

Jego żoną była Plautilla.


Inne hasła zawierające informacje o "Karakalla":

Cesarze rzymscy ...

Orygenes ...

212 ...

Termy Karakalli ...

Publia Fulvia Plautilla ...

Edykt Karakalli ...

Aemilius Papinianus ...

Julia Domna ...

217 ...

211 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karakalla":

017. Dorobek kultury Rzymu (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie