Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kaplica Mariacka na Wawelu

Kaplica Mariacka na Wawelu

lokalizacja na planie Katedry Wawelskiej

Kaplica Mariacka na Wawelu
Nagrobek Stefana Batorego w Kaplicy Mariackiej

Kaplica Mariacka na Wawelu zwana także Kaplicą Mansjonarzy, Kaplicą Cyborialną lub Kaplicą Batoregokaplica pw. Narodzenia NP Marii, znajdująca się w katedrze na Wawelu w Krakowie .

Zbudowana została w II poł. XIV w. , a w latach 1594 - 1595 przekształcona z polecenia Anny Jagiellonki na kaplicę grobową jej męża, króla Stefana Batorego . Powtórnie przebudowana została w połowie w. XVII przez kanonika Wojciecha Serebryskiego, sekretarza królewskiego , o czym informuje napis na drzwiach wejściowych. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej odnowiona w latach 1946 - 1951 .

Wnętrze kaplicy nakryte jest podobnym jak we wschodniej części prezbiterium sklepieniem trójpodporowym , ozdobionym zapewne w r. 1594 późnorenesansową polichromią przez malarza Kaspra Kurcza (odnowiony w latach 1947 - 1950 przez R. Kozłowskiego). Na framugach okiennych zachowały się resztki starszych, gotyckich malowideł z przełomu w. XIV i XV , fundacji Władysława Jagiełły . Gucci , przerabiając kaplicę na królewskie mauzoleum umieścił naprzeciwko ołtarza ławę królewską, włączywszy do niej przedpiersie stalli królewskiej z Kaplicy Zygmuntowskiej , zaś przy ścianie północnej z piaskowca , marmuru i alabastru okazały nagrobek Batorego (zm. 1586 ). Na cokole nagrobka widnieje napis upamiętniający miejsce pochowania Elżbiety z Pilicy Granowskiej (zm. 1420 ), trzeciej żony Władysława Jagiełły . W w. XVII ustawiono w kaplicy wczesnobarokową emporę , z którą łączy się przejście do zamku królewskiego . W barokowym ołtarzu tabernakulum w kształcie kopułowej świątyńki z lat 1647 - 1650 . Wśród przyściennych płyt nagrobnych marmurowa tablica Wojciecha Serebryskiego (zm. 1649 ).


Inne hasła zawierające informacje o "Kaplica Mariacka na Wawelu":

Dziady (zwyczaj) ...

Mieszko II Lambert ...

Tampere ...

Kopiec Kościuszki ...

Zbór ...

1986 ...

Zygmunt III Waza ...

Pec pod Sněžkou ...

Kowary ...

Aleksandr Suworow ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kaplica Mariacka na Wawelu":

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 11) ...

213. Źródła zanieczyszczeń i zmian w środowisku (plansza 12) ...

Średniowiecze (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie