Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kapadocja

Kapadocja

Kapadocja wśród prowincji Cesarstwa rzymskiego
Miasto Ortahisar - Światowe Dziedzictwa UNESCO

Kapadocjakraina historyczna w Tureckiej Anatolii , znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.

Spis treści

Etymologia nazwy

Najwcześniejsze wzmianki o Kapadocji pochodza z drugiej połowy VI wieku pne, gdzie jest wymieniana jako posiadłość ( staroperski dahyu-) dwóch wczesnych Achemenidzkich królów Persji , Dariusza Wielkiego i Kserksesa . Na tej liście teren jest nazywany w staroperskim Katpatuka z całą pewnością wyrazem pochodzenia obcego będącym zbitkiem dwóch słów. Dwie inne wersje językowe tej inskrypcji, elamicka i akadyjska zawieraja prostszą nazwę tej prowincji czyli katpa słowo oznaczające stronę i wodza przodków w elamickim czyli Tuka[1].

Herodot pisał jakoby nazwa Kapadocjanie została przejęta od Persów , podczas gdy wcześniej na określenie ludów zamieszkujących te tereny używano greckiego słowa Leucosyri w polskim tłumaczeniu oznaczającego Syryjczyków bądź Białych Syryjczyków. Jednym z plemion kapadockich o jakich wspominał Herodot razem z Józefem Flawiuszem byli Mescheńczycy wywodzący swój rodowód od Mosocha, syna Jafeta [2].

  Józef Flawiusz w Antiquitates Judaicae
A Mescheńczycy, wywodzący się od Mosocha,
obecnie zwą się Kapadocejczykami,
ale istnieje wyraźny ślad ich dawnego miana:
jeszcze dziś jest u nich miasto Mazaka,
którego nazwa ludziom wnikliwym jasno wykazuje,
że tak właśnie zwał się niegdyś cały ten lud.

Nazwa tych terenów jest też wspominana w Biblii w Dziejach Apostolskich [3] gdzie Kapadocjanie są wymieniani jako jedne z pierwszych ludów które usłyszały o dobrej nowinie z ust Galilejczyków we własnym języku w dniu zesłania Ducha Świętego niedługo po zmartwychwstaniu Jezusa [4]. Utwór Flawiusza i wykopaliska[5] potwierdza jakoby na terenie Kapadocji tego okresu były wspólnoty żydowskie [6].

W czasach imperium Perskiego zdobywcy podzielili Kapadocję na dwie odrebne satrapie z czego jedna dalej zwana Kapadocją obejmowała tereny leżące centralnie wewnątrz kraju i dalej nazywana starą nazwą, czasem z przedrostkiem wielka przez starożytnych greckich geografów, podczas gdy drugą nazwano Pontus . Podział nastąpił przed czasami Ksenofonta ponieważ wędrowali już przez Pontus. Po upadku imperium perskiego obie prowincje kontynuowały samodzielną politykę, wiec w dalszym artykule tereny Pontusu zostaną pominięte.

Królestwo Kapadocji istniało jako niezależne państwo jeszcze w czasach Strabona z tym że nazwa obszaru została zmieniona na Cylicję po tym jak założono nową stolicę prowincji Mazacę . Tylko dwa miasta tego królestwa są wymieniane przez Strabona czyli Cezarea[7] i Tyana położona niedaleko od stóp gór Taurus .

Atrakcje turystyczne Kapadocji

  • Üçhisar - skalne miasto
  • Skalne kościoły w Göreme
  • Kaymaklı - podziemne miasto
  • Tufowe doliny Kapadocji: Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni

Przypisy

  1. Room, Adrian. (1997). Placenames of the World. London: MacFarland and Company.
  2. Józef Flawiusz Antiquitates Judaicae I:6, zobacz też ten fragment we fragmencie żydowskiej Miszny Ketubie 13:11.
  3. Dz 2:9 Partowie i Medowie, i Elamitowie, i którzy mieszkamy w Mezopotamii, w Judzkiej ziemi, i w Kapadocyi, w Poncie, i w Azyi;
  4. Dz 2:5 A byli w Jeruzalemie mieszkający Żydowie, mężowie nabożni, z każdego narodu tych, którzy są pod niebem.
  5. Między innymi odkrycie Synagogi w Sardis
  6. Anglojęzyczna Wikipedia.
  7. Nowa nadana przez Rzymian nazwa Mazaki

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kapadocja":

I wiek ...

Kraina historyczna ...

Ambroży z Mediolanu ...

Teodozy ...

Kayseri ...

Nicefor II Fokas ...

Strabon ...

260 ...

2. List Piotra ...

1. List Piotra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kapadocja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie