Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kamień runiczny z Heavener

Kamień runiczny z Heavener

Fragment kamienia z runami

Kamień runiczny z Heavener (ang. the Heavener Runestone) – kamień uchodzący za pozostałość po osadnictwie Wikingów w Ameryce Północnej , którzy mieli odkryć ten kontynent na długo przed Krzysztofem Kolumbem .

Został znaleziony w XIX wieku w miejscowości Heavener w stanie Oklahoma . Głaz ma wymiary 3,5 na 3m i jest pokryty kilkoma runami skandynawskimi (norweskimi). Znajduje się na Górze Poteau poza miastem. Wokół kamienia – prawnie chronionego – powstał park narodowy Heavener Runestone State Park.

Hipotezy

W związku inskrypcjami pokrywającymi kamień powstało kilka teorii. Część lokalnych mieszkańców przypisuje je miejscowej ludności prekolumbijskiej, jednak runy mają charakter skandynawski (tzw. Fulthark starszy).

Wstępne badania przeprowadzono w roku 1920, kiedy to naukowcy z Smithsonian Institute zidentyfikowali dziwne znaki jako norweskie runy, zaznaczając że jest to niemożliwe, gdyż Wikingowie nigdy nie dotarli do Ameryki Północnej.

Pierwszą poważną teorią była zaproponowana w roku 1967 przez Alf'a Monege. Uznał on, że runy stanowią rodzaj szyfrogramu łączącego trzy alfabety runiczne. Po odcyfrowaniu napis miał się układać w datę: 11 listopada 1012 .

Jednak skandynawscy badacze podchodzą do problemu sceptycznie uważając, że po pierwsze: tylko sześć z ośmiu inskrypcji jest zapisanych poprawnie w Starszym Fultharku; po drugie: to pismo runiczne stało się przestarzałe jeszcze przed ósmym wiekiem, czyli przed wyprawami Wikingów na Grenlandię i do Vinlandii (wiedziano już, że prawdopodobnie wyprawy Wikingów mogły docierać do wybrzeży obecnej Kanady ). Zatem inskrypcje są zapewne współczesne (tj. XIX-wieczne). To jednak rodzi pytanie, po co ktoś zadawałby sobie współcześnie trud wyrycia tych run.

W nowszej teorii dr Richard Nielsen zakwestionował powyższą teorię i stwierdził, że piszący pomylił się przy tworzeniu runów, które w takim wypadku należy odczytywać jako: GLOME DAL (Dolina Glome). Nie udało się jednak sprecyzować, czy tak nazywano to miejsce, czy też jest to okolica, z której pochodził autor inskrypcji.

Możliwe jest też, że dziwne runy są etapem przejściowym między Starszym Fultharkiem a pismem gotyckim, co w takim wypadku mogłoby być ewentualnym połączeniem teorii Monege'a i pozostałych badaczy.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kamień runiczny z Heavener":

Bereza (Białoruś) ...

Kopiec Kościuszki ...

Flins ...

Ptasi Kamień ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Ajschylos ...

Amfibolit ...

Czarny Kocioł Jagniątkowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kamień runiczny z Heavener":

010b. Rzym (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie