Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kamień Pomorski

Kamień Pomorski - (pom. Kamiéń, niem. Cammin in Pommern) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski. Uzdrowisko położone na Pobrzeżu Szczecińskim nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Druga siedziba archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i tutejszego dekanatu. Port wodny z basenem rybacko-żeglarskim.

Według danych z 30 czerwca 2008, miasto miało 9129 mieszkańców.

Położenie

Miasto położone jest na Pobrzeżu Szczecińskim, dokładnie Wybrzeżu Trzebiatowskim w rozlewisku cieśniny Dziwny tworzącej tutaj Zalew Kamieński. Na zachód od miasta znajduje się Wyspa Chrząszczewska. Miejscowość znajduje się 90 km na północny wschód od Szczecina.

Kamień Pomorski leży w północnej części Pomorza Zachodniego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.

Centrum Kamienia Pomorskiego znajduje 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Miasto ma pośredni dostęp do morza poprzez cieśninę Dziwnę.

Warunki naturalne

Rozlewiska wodne (cieśnina Dziwna i jej części: Zalew Kamieński, Zatoka Cicha) są wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych i czynnego wypoczynku na wodzie (żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu oraz wędkarstwa).

Na terenie miasta występują istotne w lecznictwie źródła solankowe i pokłady borowiny. Walory te przyczyniły się do rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Uzdrowisko wykorzystuje obecnie odwiert solanki (Edward II) w pobliżu zakładu balneologicznego oraz złoże borowiny w odległości 200 m od sanatorium, a także wody zmineralizowane z nowego ujęcia w Dziwnówku.

Na terenie katedralnym, znajduje się wirydarz z cennymi gatunkami drzew i krzewów.

Pomniki przyrody:

  • wiąz polny (plac Wolności) - 2 szt.
  • lipa drobnolistna (przy katedrze) - 4 szt.
  • żywotnik olbrzymi (przy katedrze).
Historia

Jest wysoce prawdopodobne, że ciągłość udokumentowanej źródłami historii zasiedlenia tego miejsca sięga blisko 1850 lat. W czasach antycznych w okolicach Kamienia istniała miejscowość o nazwie Rugium. Została ona odwzorowana na antycznej mapie Ptolemeusza z lat 142-147 n.e. Według wielu hipotez miejscowość ta, zasiedlona przez plemię Rugian, znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie Kamienia lub w jego miejscu, i wynika to z położenia tej miejscowości na wschód względem ujścia rzeki Odry oraz z usytuowania względem innych zidentyfikowanych już miejscowości Pomorza.

W IX–XI w. była tu osada rybacka i portowa, która otrzymała prawa miejskie w 1274 r. Przez całe średniowiecze Kamień Pomorski jako siedziba biskupstwa był kościelną stolicą Pomorza. W 1876 r. przypadkowo odkryto źródła solankowe, z czasem zaczęto też stosować borowinę z okolicznych torfowisk.


Inne hasła zawierające informacje o "Kamień Pomorski":

Wolin ...

Uznam ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Bereza (Białoruś) ...

Kopiec Kościuszki ...

Flins ...

Ptasi Kamień ...

Kowary 15°50'00″E / 50.79167, 15.83333 Na mapach: 50°47'30″N 15°50'00″E / 50.79167, 15.83333 TERC ( TERYT )5020106021 Miasta partnerskie Frederikssund , Kamień Pomorski , Schönau-Berzdorf , Vrchlabí , Žacléř , Malá Úpa , Černý Důl,Urząd miejskiul. 1 Maja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kamień Pomorski":

010b. Rzym (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie