Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej

Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej

Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej – pomnik przyrody nieożywionej w pobliżu szczytu Jaworzyna Krynicka , najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim , w pobliżu Krynicy-Zdroju .

Skała jest piaskowcem i ma pochodzenie osadowe . Ma kształt dużego pięciometrowego grzyba. Jego forma została ukształtowana przez działania erozyjne [1].

Spis treści

Legenda

Pochodzenie kamienia wśród ludności miejscowej owiane jest dwoma legendami. Pierwsza z nich mówi o diable przelatującym nad Pasmem Jaworzyny Krynickiej, który z powodu zmęczenia upuścił kamień, a ten wylądował tam, gdzie jest widoczny do dzisiaj.

Druga legenda ma formę bardziej rozbudowaną: Dawno temu rycerz z Muszyny zakochał się w krynickiej pasterce. Ojciec rycerza nie chciał zgodzić się na małżeństwo, bo dziewczyna była biedna. Kiedy król wezwał na wyprawę wojenną, wysłał na nią syna, myśląc, że zapomni o ubogiej ukochanej. Gdy po wyprawie rycerz wracał w rodzinne strony, na Górze Parkowej w Krynicy napadli go zbójcy. Jęki rannego usłyszała pasterka, pasąca w pobliżu owce. Zobaczywszy ukochanego, uklękła i zaczęła modlić się do Matki Boskiej, prosząc o jego uzdrowienie. Wielkie było jej zdziwienie, gdy zobaczyła wypływające tuż obok źródełko. Obmyła nim rany rycerza i ten wnet ozdrowiał, a ojciec zgodził się na małżeństwo syna z biedną pasterką. Kiedy diabły usłyszały o istnieniu w Krynicy cudownego źródełka z życiodajną wodą, postanowiły je zniszczyć. Jeden z nich podniósł z Tatr potężny kamień, by go na nie zrzucić. Ale pod szczytem Jaworzyny zapiał kur – diabeł przestraszył się i upuścił kamień. Leży tam do dziś.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Na mapach: 49°25'15″N 20°54'30″E / 49.42083, 20.90833


Inne hasła zawierające informacje o "Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej":

Bereza (Białoruś) ...

Kopiec Kościuszki ...

Flins ...

Ptasi Kamień ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Ajschylos ...

Amfibolit ...

Czarny Kocioł Jagniątkowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej":

010b. Rzym (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie