Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kalendarz egipski

Kalendarz egipski

Kalendarz egipski – urzędowy kalendarz obowiązujący w starożytnym Egipcie , stanowiący kombinację kalendarza księżyco-słonecznego i agrarnego, opartego na cyklu wylewów Nilu . Powstał ok. 3000 lat p.n.e.

Rok kalendarzowy dzielił się na 3 pory po 4 miesiące każda:

  • achet - pora wylewów,
  • peret - pora cofania się wód - (pora kiełkowania i wzrostu) - zima ,
  • szemu - pora sucha - pora zbioru - lato .

Każdy z miesięcy, które miały po 30 dni, otrzymywał nazwę zgodnie z jego kolejnością w danej porze roku, np. 1 achet, 2 achet, 3 achet, 4 achet, 1 peret, itd. Ponadto do tych 12 miesięcy dodawano 5 dni, tzw. epagomenai - dni narodzin: Ozyrysa , Horusa , Seta , Izydy oraz Neftydy .

Początek roku przypadał w pierwszym dniu pory przyboru wód (achet) i raz na 1460 lat pokrywał się z heliakalnym wschodem Syriusza , który według kalendarza juliańskiego przypadał na 19 lipca. Okres pomiędzy dwoma kolejnymi wschodami heliakalnymi Syriusza, pokrywającymi się z dniem początku pory Achet jest to tzw. Okres Sotisowy . Jednak różnica pomiędzy rokiem kalendarzowym a rokiem zwrotnikowym (o 6 godzin) spowodowała przesuwanie się początku roku w stosunku do cyklu pór roku. Wymusiło to reformę kalendarza ogłoszoną w 238 r. p.n.e., a formalnie wprowadzoną przez rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta ok. 26 r p.n.e. - co 4 lata dodawano 366. dzień ( rok przestępny ). Doba liczyła 24 godziny.

Kalendarz egipski do dziś jest stosowany w Kościele koptyjskim (w Etiopii ). Oparty na nim jest również kalendarz armeński, który stosowany był w astronomii do czasów Kopernika (prowadził w nim swój dziennik obserwacji).

Zobacz teżInne hasła zawierające informacje o "Kalendarz egipski":

Data ...

Adam Naruszewicz ...

1977 ...

Stanisław Taczak ...

Bolesław V Wstydliwy ...

1979 ...

1962 ...

Grzegorz I ...

2010 ...

System liczbowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kalendarz egipski":

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 16) ...

005 Religie i wierzenia w starożytności (plansza 4) ...

003. Sumerowie w Mezopotamii (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie