Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kalendarz bizantyjski

Kalendarz bizantyjski

Kalendarz bizantyjskikalendarz oficjalnie używany w Cesarstwie Bizantyjskim do upadku tego państwa w 1453 r., a także w innych krajach kulturowo związanych z Bizancjum.

Spis treści

Nazwa

Kalendarz bizantyjski przez współczesnych mu nazywany był "rzymskim", jako że określenie Bizancjum weszło do użytku dopiero w ponad 100 lat po upadku Cesarstwa. W życiu codziennym ludzie posługujący się nim określali go zapewne jedynie mianem " kalendarz " (podobnie jak to czynią obecnie użytkownicy kalendarza gregoriańskiego ); nie wiadomo natomiast, jak określano ten system rachuby czasu dla odróżnienia go od innych kalendarzy.

Obecnie przy podawaniu lat wg kalendarza bizantyjskiego stosuje się niekiedy skrót BE (od ang . Byzantine Era), analogicznie do zapisu A.D. , n.e. B.C. czy p.n.e. ; skrót ten jest umieszczany po numerze roku (np. 6496 r. BE czyli 988 r. n.e.).

Rachuba czasu

Kalendarz bizantyjski oparty był w swych głównych zarysach na kalendarzu juliańskim , zaś najważniejsza różnice dotyczyły daty rozpoczęcia roku oraz sposobu rachuby lat .

Rok dzielił się na siedmiodniowe tygodnie, a układ miesięcy był taki, jak w kalendarzu juliańskim . Jednak początek roku przypadał na dzień 1 września .

Lata liczone były od stworzenia świata , które według Bizantyjczyków nastąpiło 5509/5508 r. p.n.e. Ten sposób rachuby lat zastąpił tradycyjne oznaczanie ich nazwiskami konsulów (co wobec utraty znaczenia przez urząd konsula już od dawna sprawiało problemy także na zachodzie cesarstwa), a przy obliczeniach historycznych – równie tradycyjne liczenie lat od założenia Rzymu ( Ab urbe condita ).

Istnieją przesłanki do twierdzenia, że pomiędzy kalendarzem juliańskim a bizantyjskim istniała także różnica w dniach tygodnia: kalendarze te miałyby być przesunięte względem siebie o kilka dni, tak że bizantyjska niedziela przypadała w dzień, który na Zachodzie był środą . Nie jest jasne kiedy i w jakich okolicznościach wykształciłaby się ta różnica, której istnienie nie jest pewne[1]

Historia

Nie jest jasne, kiedy wykształciły się te odrębności w stosunku do kalendarza juliańskiego, a zwłaszcza odmienna rachuba lat; prawdopodobnie nastąpiło to ok. IVV w. n.e.; kalendarz bizantyjski istniał już na przełomie V i VI w. Oficjalnie potwierdzenie istnienia kalendarza bizantyjskiego nastąpiło późno – dopiero w 988 r. uczynił to cesarz Bazyli II , aczkolwiek stosowanie tego kalendarza w praktyce, także przez administrację cesarską miało miejsce już dużo wcześniej.

Geograficzny zasięg obowiązywania kalendarza bizantyjskiego

Kalendarz bizantyjski używany był w Bizancjum oraz niektórych krajach podlegających wpływowi kultury bizantyjskiej. Przyjęły go zwłaszcza te kraje, które w średniowieczu zostały schrystianizowane przez Bizancjum , m.in. Ruś Kijowska .
Najdłużej kalendarz bizantyjski używany był w Rosji i dopiero w 1700 r. decyzją Piotra I został zastąpiony przez kalendarz juliański .

Obecnie kalendarz bizantyjski stosowany jest niekiedy w kilku małych kościołach należących do Cerkwi prawosławnej

Przykładowe ważne daty wg bizantyjskiej rachuby lat

Przypisy

  1. (...)niektórzy staroobrzędowcy obwiniają Piotra I o to, że przy przeprowadzaniu reformy kalendarza zamienił on niedzielę na środę, tak że obecna środa była przedtem niedzielą . "Semiotyka dziejów Rosji"; Praca zbiorowa, Wydawnictwo Łódzkie 1993


Inne hasła zawierające informacje o "Kalendarz bizantyjski":

Data ...

Adam Naruszewicz ...

963 ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

Stanisław Taczak ...

Bolesław V Wstydliwy ...

1118 ...

Grzegorz I ...

1000 ...

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kalendarz bizantyjski":

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 2) ...

025 Państwo Franków (plansza 12) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie