Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kolczyk

Kolczyk

Kolczyk noszony w uchu

Kolczyk – niewielki, ozdobny przedmiot, część biżuterii noszona w uchu (najczęściej), brwi , brzuchu , wardze , języku , nosie, genitaliach. Zwykle stworzony z tytanu , stali chirurgicznej , srebra , złota PTFE lub z bioplastu; spotyka się także artystycznie robione kolczyki kościane lub drewniane . Popularne są również kolczyki zrobione z rogu bawoła azjatyckiego - Bubalus bubalis - są odpowiednikiem ludzkich paznokci czy też włosów, zawierają kreatynę, przez co ciało ludzkie je akceptuje i nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu.

Ostatnio coraz częściej można się natknąć na tzw. "tunele" - kolczyki, które wkłada się do ucha robiąc w nim dziurę i rozciągając skórę tak, iż robi się okrągły, szeroki otwór. Tunele mogą mieć różną średnicę - od paru milimetrów po parę centymetrów.

Kolczyki mogą być noszone przez kobiety i mężczyzn, ale aktualnie są najczęściej spotykane u kobiet.

Kolczyki występowały i występują w wielu kulturach na całym świecie. W niektórych z nich nakazywane jest kolczykowanie nowonarodzonych dzieci płci żeńskiej. Jednak przełom XX i XXI przyniosły kolczykom renesans, rozszerzająca się moda na tzw. body piercing zmieniła dla wielu znaczenie kolczyka z ozdoby na poważny element stylu życia. Aktualnie widoczne jest tworzenie się subkultury ludzi posiadających kolczyki.

Plastikowe kolczyki z numerami identyfikującymi są używane także do oznakowywania zwierząt hodowlanych.

Sięgając do wczesnych początków rozpowszechniania się mody na kolczyki, można zauważyć jej zalążki już w starożytności. Wtedy jednak na taki luksus, kolczyków wykonanych ze złota lub srebra, mogli sobie pozwolić jedynie bogaci mieszkańcy i dlatego też były one oznaką przynależności do danej grupy społecznej. Dla mniej zamożnych obywateli pozostawały kolczyki wykonane z ptasiego pióra lub kości zwierzęcej.

Kariera tego rodzaju biżuterii rozpoczęła się od przekłuwania uszu. Dzisiaj kolczykowanie obejmuje wszystkie części ciała, poczynając od nosa po intymne części ciała. Do najpopularniejszych miejsc kolczykowania należą: uszy, nos, pępek, język, wargi i brwi.

Proces kolczykowania nie należy do procesów zbyt bolesnych. Czas gojenia przekłutych części ciała jest zróżnicowany: od 2/3 tygodni dla przekłuć niegłębokich, do 6/9 tygodni po poważniejsze przekłucia. Najlepiej podczas gojenia się miejsca przekłutego stosować sól fizjologiczną.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kolczyk":

Tytan (pierwiastek) ...

Septum ...

Kamea ...

Biżuteria ...

Głowa dziewczyny swoje lewe ramię w stronę widza. Także obie dziewczyny mają w uchu Kolczyk z perłą. Jednak Głowa dziewczyny nie nosi cech idealizacji, tak jak ...

1924 ...

Hospodarowie Wołoszczyzny Aleksander II Mircza (ponownie) 1577 - 1583 Mihnea II Poturczeniec (s. Aleksandra II) 1583 - 1585 Piotr II Kolczyk (s. Patrascu Dobrego, zm. 1590 ) 1585 - 1591 Mihnea II Poturczeniec (ponownie, zm. 1601 ) 1591 - 1592 ...

Kolczyk Kolczyk noszony w uchuKolczyk – niewielki, ozdobny przedmiot, część biżuterii noszona w ...

Piercing ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kolczyk":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie