Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kalabria

Kalabria - (wł. Calabria) to region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 080 km² i 2,05 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro (102,5 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 142 osób na km².

Prowincje

W skład Kalabrii wchodzi pięć prowincji: prowincja Reggio di Calabria, prowincja Cosenza, prowincja Krotona, prowincja Vibo Valentia i prowincja Catanzaro.

Kraina historyczna (łac. Calabria) w antycznej Italii znajdująca się w południowej części Półwyspu Apenińskiego.

Silnie skolonizowana przez Greków, wraz z Bruttium, Lukanią i Apulią stanowiła w antyku część tzw. Wielkiej Grecji. Była ojczyzną rzymskiego poety Enniusza.

Sytuacja gospodarcza

Mimo silnego wsparcia rządu włoskiego oraz Unii Europejskiej, Kalabria wciąż jest jednym z najbiedniejszych regionów Włoch. Bezrobocie sięga tu do 18% (a w niektórych prowincjach nawet do 25%), podczas gdy średnia krajowa wynosi ok. 8,5%. Dochód PKB per capita wynosi ok. 14 tys. dolarów, podczas gdy na mieszkańca północnych regionów Włoch, np. Piemontu, wynosi on ok. 23 tys. dolarów. Jedną z głównych przyczyn zacofania gospodarczego Kalabrii, jest szeroka działalność tamtejszej mafii - `Ndranghetty. Organizacja ta, skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów, zarówno włoskich, jak i zagranicznych, oraz zmusza ludzi do współpracy z nią, stając się niemal jedynym pracodawcą w tym regionie.


Inne hasła zawierające informacje o "Kalabria":

1908 ...

Herodot ...

Kraina historyczna ...

Longobardowie ...

Wielka wędrówka ludów ...

Giuseppe Garibaldi ...

Boemund I ...

Izaak Luria ...

Wojny włoskie ...

Arboresze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kalabria":

028 Kultura i życie codzienne wczesnośredniowiecznej Europy (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie