Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kadm

Kadm

Kadm
Kadm

Kadm
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Kadm, Cd, 48
Grupa, okres, blok 12 (IIB) , 5, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Kadm (Cd, łac. cadmium) - pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego . Nazwa pochodzi od słowa kadmeia, będącego grecką nazwą rudy cynku, kalaminu , w której kadm został wykryty[1].

Minerałem tego pierwiastka, bez znaczenia przemysłowego, jest np. grenokit (CdS) i monteponit (CdO), ale jest zwykle uzyskiwany jako produkt uboczny przy produkcji cynku . Stanowi 0,00005% masy skorupy ziemskiej .

Kadm odkrył w 1817 niemiecki chemik Friedrich Strohmeyer .

Spis treści

Występowanie

Znaczne ilości kadmu zawierają rudy cynku i paliwa kopalne (np. węgiel kamienny ). W wyniku ich wydobywania i przetwarzania jego znaczne ilości uwalniają się do atmosfery , hydrosfery i gleb .

Znaczenie biologiczne

Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym (wielokrotnie bardziej niż arsen ). Uszkadza nerki - niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię , choroby kostne ( osteoporozę ), zaburzenia powonienia, białkomocz . Zmniejsza wydzielanie insuliny, zwiększa utlenianie lipidów (co prowadzi do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników ). Oddziałuje też niekorzystnie na układ krążenia . Kadm odkłada się również w łożysku matek palących w czasie ciąży lub w inny sposób narażonych na wyższe stężenia tego metalu. Może on zmieniać funkcję i strukturę łożyska zaburzając rozwój płodu. Podawanie związków kadmu ciężarnym samicom szczurów powodowało ciężkie wady u potomstwa, takie jak brak oczu, wodogłowie, przepuklinę mózgową, brak kości śródstopia. Stwierdzono również u szczurów rakotwórcze działanie kadmu.

Działanie toksyczne wykazują wolne jony kadmu. Wiążą się one z atomami siarki , tlenu i wodoru obecnymi w tkankach, zmieniając strukturę niektórych elementów komórek. Kadm może również zaburzać obieg niezbędnych mikroelementów, takich jak żelazo , miedź , magnez , wapń , selen , cynk . W ten sposób kadm może upośledzać różne procesy zachodzące w organizmie, np.: fosforylację oksydacyjną , aktywny transport jonów sodowych i potasowych, metabolizm węglowodanów. W organizmie, kadm jest wiązany przez tioninę - białko wiążące toksyczne metale - tworząc nietoksyczną metalotioninę.

Ostre, śmiertelne zatrucia kadmem występują gdy jego stężenie w powietrzu jest większe niż 40 mg/m3, po godzinie, lub po spożyciu od 350 do 3500 mg kadmu.

Kadm kumuluje się zazwyczaj w nerkach i wątrobie, u mężczyzn może też znajdować się w jądrach. Czas połowicznej eliminacji kadmu z nerek wynosi 15 lat. Oznacza to, że po 15 latach od zaprzestania podawania kadmu jego stężenie w nerkach zmniejszy się o połowę.

Zastosowanie

Kadm, głównie metaliczny, stosuje się w:

Przypisy

  1. Cadmium: historical information ( ang. ). WebElements Ltd. [dostęp 2009-11-27].


Inne hasła zawierające informacje o "Kadm":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kadm":

Zróżnicowanie i przydatność rolnicza gleb w Polsce (plansza 18) atmosfery szkodliwe pyły i gazy zawierające związki siarki, węgla, a także ołów, Kadm i rtęć. Skutki działania tych gałęzi mogą prowadzić do zjawiska ...

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 19) (tzw. pestycydy: owadobójcze, grzybobójcze, chwastobójcze) i – rzadziej - metalami ciężkimi (m.in. Kadmem, magnezem, ołowiem). Doprowadziło to do tego, że coraz popularniejsze są produkty ...

Zanieczyszczenia atmosfery (plansza 17) Kadm – jest toksyczny, łatwo wchłania się w organizmie i kumuluje się ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie