Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sefardyjczycy

Sefardyjczycy

Wygnanie Sefardyjczyków Emilio Sala

Sefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad ' Hiszpania i Portugalia ') – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Półwyspu Iberyjskiego , posługującej się dialektami judeo-romańskimi .

W roku 1492 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 również z Portugalii przez króla Manuela I . Osiedli głównie we Włoszech , Holandii , w Maghrebie , na Bałkanach , Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej . Niewielka grupa w XVI w. dotarła także do Polski , gdzie znalazła schronienie w okolicach Zamościa . Niektórzy Żydzi ( marranowie ) przeszli na katolicyzm. Sefardyjczykami określa się też Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego w późniejszych wiekach oraz ich potomków. Obecnie za Sefardyjczyków uznaje się też czasem wszystkich praktykujących sefardyjski obrządek judaistyczny.

Od Aszkenazyjczyków różnią się, obok języka (Sefardyjczycy – ladino , Aszkenazyjczycy – jidisz ), rytuałem . Tworzyli niegdyś wpływową wspólnotę na terenie Turcji .

Posiadają obecnie odrębnego Naczelnego Rabina w Izraelu . Współczesna wymowa hebrajska oparta jest na sefardyjskiej. Sefardyjczycy w sensie ścisłym stanowią ok. 10 proc. mieszkańców Izraela , ale często do Sefardyjczyków zalicza się także Żydów wschodnich ( Mizrachim ), którzy wyznają judaizm w sefardyjskiej tradycji prawno-liturgicznej – wtedy ich liczba jest oceniana na około 40 proc.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Francisco Franco przywrócił obywatelstwo wszystkim potomkom Sefardyjczyków wygnanych w 1492 r., w wyniku czego wielu z nich mogło przekroczyć Pireneje ratując się przed zagładą .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Sefardyjczycy":

Zamość ...

Izaak Luria ...

Dzielnica Żydowska w Jerozolimie ...

Rząd Izraela ...

Tel Awiw-Jafa ...

Żydzi mesjanistyczni ...

Toledo (Hiszpania) ...

Synagoga Neve Shalom w Stambule ...

Sefardyjczycy Wygnanie Sefardyjczyków Emilio SalaSefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad ' Hiszpania i Portugalia ') ...

Kategoria:Żydzi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sefardyjczycy":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie