Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gliwice

Gliwice

Gliwice
Panorama miasta
Gliwicka starówka
Herb
Flaga
Herb Gliwic Flaga Gliwic
Dewiza : Stare miasto, nowy świat...
Województwo śląskie
Powiat miasto na prawach powiatu
Gmina
• rodzaj
Gliwice
miejska
Prawa miejskie 1276
prezydent Zygmunt Frankiewicz
Powierzchnia 134,2 km²
Wysokość200-278 m n.p.m.
Ludność (2009)
•  liczba
•  gęstość
•  aglomeracja

196 167[1]
1 461,8 os./km²
2 441 000 ( konurbacja śląska )
Strefa numeracyjna
+48 32
Kod pocztowy 44-100 do 44-164
Tablice rejestracyjne SG
Położenie na mapie Polski

Gliwice
50°17'N 18°40'E / 50.283, 18.667 Na mapach: 50°17'N 18°40'E / 50.283, 18.667
TERC
( TERYT )
2466011
SIMC 0940000
Miasta partnerskie Bottrop
Dessau-Roßlau
Doncaster
Kežmarok
Nacka
Salgótarján
Valenciennes
Urząd miejski
ul. Zwycięstwa 21
44-100 Gliwice
Strona internetowa miasta
Gliwice – Położenie miasta w Górnośląskim Związku Metropolitalnym
Gliwice – Rynek z ratuszem .
Gliwice – Ratusz na rynku .

Gliwice ( śl. Glywicy, łac. Glivitium, niem. Gleiwitz, czes. Glivice albo Hlivice) – miasto w południowej Polsce na prawach powiatu w województwie śląskim , siedziba władz ziemskiego powiatu gliwickiego oraz diecezji gliwickiej .

Miasto przyłączono do Polski w 1945 roku. W latach 1945 - 1950 należało do województwa śląskiego. W latach 1950 - 1998 miasto należało do województwa katowickiego .

Miasto Gliwice zajmuje 17. miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni , 18. miejsce na liście największych miast Polski według ludności , jest także 4. największym miastem województwa śląskiego według ludności.

Spis treści

Geografia

Położenie

Miasto Gliwice jest położone w południowo-zachodniej Polsce , w zachodniej części województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) , na Wyżynie Katowickiej nad rzeką Kłodnicą .

Miasto sąsiaduje z miastem Zabrze oraz powiatem gliwickim i tarnogórskim .

Powierzchnia

  • 1995 – 133,85 km²
  • 2006 – 133,88 km²

Demografia

  • Wykres liczby ludności Gliwic na przestrzeni ostatnich 140 lat

Największą populację Gliwice odnotowały w 1988 roku – według danych GUS 223 403 mieszkańców[2].

Podział administracyjny

Dzielnice

W dniu 14 września 2006 roku Rada Miejska na wniosek Prezydenta miasta zadecydowała o nowym podziale administracyjnym miasta. Gliwice zostały podzielone na 18 dzielnic o statusie osiedli , jednak ta uchwała Rady Miasta nie weszła w życie, gdyż została zakwestionowana przez wojewodę śląskiego z powodów formalnych. W lipcu 2007 roku Rada Miejska podjęła decyzję o przeprowadzeniu społecznych konsultacji w sprawie nowego podziału miasta. W dniu 22 lutego 2008 roku weszły w życie uchwały Rady Miejskiej w sprawie utworzenia 20 dzielnic o statusie osiedli , które mają stanowić jednostki pomocnicze miasta.

Osiedla mieszkaniowe

Gliwice – Rzeka Kłodnica .
Gliwice – Wieża ciśnień
Gliwice – Zamek Piastowski
Gliwice – Mury obronne
Gliwice – Ruiny bramy Czarnej (Raciborskiej)
Gliwice – Wojewódzki Sąd Administracyjny
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Nazwa

Dawniej historycy, głównie niemieccy, wiązali pochodzenie nazwy Gliwice/Gleiwitz (pisane również dawniej: Glywice czy Glewitze; łac. Glivitium) od czeskiego pojęcia chlewa (oboczność g do h). Taką tezę postawił między innymi autor pierwszej monografii miasta niemiecki autor Beno Nietsche. Stąd można stwierdzić, że XIII -wieczna nazwa miejscowa została powiązania z czeskim pochodzeniem. Twierdzenie Beno Nietschego zostało zweryfikowane przez niemieckich i polskich językoznawców i zastąpione dwiema innymi koncepcjami:

  1. Gliw albo Gliwa – to imię osobowe, które występowało na terenie Śląska w średniowieczu. W tym przypadku Gliwice posiadają nazwę patronimiczną utworzoną od imienia właściciela ziemi lub jej dzierżawcy, względnie założyciela, zasadźcy Gliwic.
  2. Gliw – w językach słowiańskich oznacza często teren gliniasty, obszar podmokły, wilgotny. Ciekawostką jest fakt, że w językach słoweńskim, chorwackim i serbskim termin glive / gljive oznacza grzyby, zaś gljivice – małe grzybki. Według tej wykładni nazwa Gliwic jest nazwą topograficzną, utworzoną od właściwości obszaru na którym założono miasto.

Jedna i druga teza ma swoich zwolenników i przeciwników, choć językoznawcy raczej skłonni się przychylać się do drugiej, topograficznej wykładni. W wielu opracowaniach niemieckich można się jeszcze spotkać z tezą wcześniejszą, powielaną bezpośrednio od Beno Nietschego.

Historia

Kalendarium:

Gospodarka

W Gliwicach znajduje się fabryka koncernu General Motors zatrudniająca 2600 osób, w której produkowany jest obecnie model Astra IV , a także japońska fabryka produkująca katalizatory do silników diesla NGK Ceramics. W dzielnicy Łabędy mieści się fabryka Bumar-Łabędy produkująca czołgi np. PT-91 lub maszyny budowlane. W Gliwicach mieści się także park technologiczny Technopark Gliwice oraz Podstrefa Gliwice - Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .

Mocne strony Gliwic:

Architektura

Gliwice – Poczta główna
Gliwice – Dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim
Gliwice – Zabytkowy Hotel Diament przy ulicy Zwycięstwa

Budynki

Fontanny, pomniki, rzeźby

Miejsca

Inne obiekty

Cmentarze

Muzea

Kościoły i związki wyznaniowe

Gliwice – Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Gliwice – Kościół Wszystkich Świętych
Gliwice – Kościół św. Barbary
Gliwice – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Gliwice Czechowice – Kaplica św. Jana Nepomucena z około 1900 roku.

Kościoły katolickie

Kościoły protestanckie

Buddyzm

Inne

Edukacja

W Gliwicach znajdują się liczne placówki oświatowe publiczne i niepubliczne:

W mieście znajdują się również placówki oświatowe innego typu takie jak: szkoły sportowe, szkoły nauki języków obcych, centra kultury, itp.

Nauka

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach

Na terenie miasta znajduje się wiele instytutów naukowo-badawczych. Część z nich to samodzielne instytucje, część należy do sieci Polskiej Akademii Nauk , a część to jednostki badawcze Politechniki Śląskiej .

Instytuty:

Rozrywka

Gliwice – Plac Krakowski

Kina

Teatry

Chóry

Miejsca

Festiwale

Rekreacja

Gliwice – Wnętrze Palmiarni Miejskiej .

Około 12% powierzchni Gliwic stanowią tereny rekreacyjne. Gliwice należą również do najbardziej "zielonych" miast w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym .

Parki

  • Park Bolesława Chrobrego
  • Park Fryderyka Chopina
  • Park Leśny
  • Park Plac Grunwaldzki
  • Park Starokozielski
  • Park Szwajcaria
  • Park Adama Mickiewicza

Kąpieliska

Baseny kryte

  • Basen "Delfin"
  • Basen "Olimpijczyk"
  • Basen "Mewa"
  • Basen GAT

Inne

Turystyka

Amatorzy turystyki mogą na terenie Gliwic korzystać z pieszych szlaków turystycznych , rowerowych szlaków turystycznych lub ścieżek rowerowych .

Szlaki turystyczne

Znakowane:

Pozostałe:

Ścieżki rowerowe

21 tras rowerowych o długości około 60 km, kolejnych 90 w planie

Komunikacja miejska

Gliwice – Linia numer 4 – Konstal 111N na wiadukcie wzdłuż ulicy Chorzowskiej.
Gliwice – Linia numer 4 – Konstal 105Na na ulicy Daszyńskiego ostatniego dnia przed zawieszeniem kursowania tramwajów na tej części linii.

Komunikację miejską na terenie miasta organizuje KZK GOP .

Tramwaje

  • 2 linie

1 września 2009 roku zawieszono kursowanie linii 1 i 4 w Gliwicach na odcinku od zajezdni tramwajowej do pętli znajdującej się na terenie dzielnicy Wójtowa Wieś . Czynny jest wyłącznie odcinek od granic Gliwic do zajezdni tramwajowej w Gliwicach , na którym znajduje się jeden przystanek . Obecnie jest to najkrótszy czynny system tramwajowy w Polsce.

Autobusy

Przewoźnicy

Do największych przewoźników na terenie miasta należą:

Transport

Drogowy

Gliwice leżą na skrzyżowaniu ważnych polskich i europejskich drogowych szlaków komunikacyjnych: wschód - zachód ( autostrada A4 ), północ - południe ( autostrada A1 ).

Na terenie miasta znajduje się węzeł autostradowy Gliwice - Sośnica łączący autostrady: A1 , A4 oraz drogę krajową 44 . Jest on największym węzłem drogowym w Polsce .

Drogi Wojewódzkie:

Drogi Krajowe:

Drogi Europejskie:

Autostrady:

Inne drogi:

Kolejowy

Gliwice – Dworzec kolejowy
Gliwice – Ulica Zwycięstwa

Początki kolei żelaznych w Gliwicach sięgają I połowy XIX wieku. 3 października 1846 roku uruchomiono 64 km, w większości 2-torową, linię kolejową Katowice -Gliwice- Kędzierzyn Koźle [5].

W Gliwicach znajduje się jeden z ważniejszych węzłów kolejowych w Polsce . Gliwicki dworzec kolejowy należy do największych i najważniejszych (zaraz po katowickim) dworców kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego , według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A .

Dworce:

Stacje osobowe:

Stacje towarowe:

  • Gliwice Sośnica (towarowa od 1995 )

Stacje wąskotorowe:

  • Gliwice Śródmieście – otwarta w 1990 r. w celu zwiększenia dostępności transportu wąskotorowego. Obecnie jej resztki można zobaczyć schodząc w dół ul. Św. Katarzyny.
  • Gliwice Trynek – działała oficjalnie w latach 1899 - 1994 . Stacja posiadała między innymi: lokomotywownię, żuraw wodny, budynek stacyjny, magazyn i wagę wagonową. Stacja ta przez jakiś czas (lata przed II wojną światową) znajdowała się na zelektryfikowanym odcinku z Huty Gliwice do Kopalni Gliwice. Obecnie na terenie stacji znajduje się stacja benzynowa.

Obecnie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe na terenie Gliwic w 90% nie istnieje. Został jedynie odcinek Paproć-Stanica przez Rudy Raciborskie . Ponadto tory prowadziły do Fabryki Lin i Drutów przy gliwickiej palmiarni .

Wodny

Gliwice – Nieistniejący port na Kanale Kłodnickim

Gliwice oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy przez Kanał Gliwicki i dalej przez rzekę Odrę ma połączenie z zespołem portowym Szczecin - Świnoujście oraz z innymi europejskimi drogami wodnymi .

Lotniczy

W odległości do 100 km od Gliwic znajdują się trzy międzynarodowe porty lotnicze :

Poza tym na terenie miasta w dzielnicy Trynek znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Gliwickiego .

Sport

Kluby sportowe:

Kluby piłkarskie:

  • Carbo Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w klasie okręgowej grupie IV katowickiej
  • FC Kłodnica Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w B-klasie
  • Fortuna Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w klasie okręgowej grupie IV katowickiej
  • ŁTS Łabędy – klub piłkarski, grający obecnie w IV lidze
  • Sośnica Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w lidze okręgowej, powstał w 1945 roku

Kluby futsalowe:

  • PA NOVA Gliwice – klub futsalowy , grający obecnie w I lidze piłki halowej , wielokrotny Mistrz Polski
  • Radan Gliwice – klub futsalowy , grający obecnie w II lidze piłki halowej
  • Tango Gliwice – założony w 1991 roku klub grający obecnie w III lidze piłki halowej
  • Piąteczki G-ce – reprezentacja Gliwic w Futsalu Kobiet, grające w I Lidze Ogólnopolskiej w futsalu Kobiet – Liga powstała w 2007 r.

Kluby koszykarskie:

  • Gliwickie Towarzystwo Koszykówki – klub koszykarski, grający obecnie w III lidze

Kluby footballu amerykańskiego:

  • Gliwice Lions

Samorząd i polityka

Prezydent Miasta

Obecnie urzędującym prezydentem miasta , wybranym w wyborach samorządowych w 2006 roku jest Zygmunt Frankiewicz .

Samorząd Miasta

Obecnym Przewodniczącym Rady Miejskiej , po wyborach samorządowych w 2006 roku jest Marek Pszonak.

Polityka

Gliwice są siedzibą okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W Gliwicach mieszczą się trzy placówki konsularne :

Media

Radio

Oprócz polskich stacji radiowych, słyszalne są także czeskie i słowackie rozgłośnie radiowe.

Telewizja

W mieście możliwy jest dostęp do wielu operatorów telewizji kablowej (m.in. UPC Polska ).

Polskie stacje telewizyjne dostępne drogą naziemną:

Prasa lokalna

  • "Nowiny Gliwickie"
  • "Gazeta Miejska Gliwice Zabrze" (tygodnik bezpłatny)
  • " Metro "
  • " Dziennik Zachodni "
  • "Gazeta Gliwicka" (bezpłatny tygodnik społeczno-kulturalny)
  • "Gliwicki Magazyn Kulturalny"
  • "Chemik" (miesięcznik naukowo-techniczny)
  • "Miejski Serwis Informacyjny"
  • "Łamigłówek Religijny" ( Ogólnopolski miesiecznik zadań umysłowych dla dzieci i młodzieży ukazujący się w latach 1992 – 2009, w tym w Gliwicach 1992 – 2002 ).

Gliwiczanie

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 31 XII 2009 r.
  2. GUS Bank Danych Regionalnych, faktyczne miejsce zamieszkania, stan na 31.12.1988.
  3. Jan Drabina , Historia Bytomia, Bytom 2000, str.272.,
  4. Park Naukowo-Technologiczny Technopark| [1]
  5. Ogólnopolska Baza Kolejowa ( pol. ). [dostęp 11 lutego 2009].

Bibliografia

  • Adam Bednarski, Architektura jednorodzinnych zespołów mieszkaniowych w Gliwicach z lat 1919-1939, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2007
  • Wolfgang Bukowski, Als wir jung in Gleiwitz waren..., Laumann-Verlag, Bülmen 1990
  • Ewa Piotrowska-Andruszków, Historia Gliwic od XIII wieku do współczesności, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1993
  • Gliwice. Zarys rozwoju miasta i okolicy, Andrzej Szefer (red.), Warszawa 1976
  • Historia Gliwic, Jan Drabina (red.),Gliwice 1995
  • Marek Gabzdyl, "Gliwice wczoraj, Gleiwitz gestern", Wydawnictwo "Wokół Nas", Gliwice 1994
  • Jerzy Horwat, Gliwice w XVI wieku, Gliwice 1993
  • Damian Recław, Gliwice w starej fotografii, Gliwice 2000
  • Damian Recław, 90 lat Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1995
  • Sebastian Różyński, Zarys dziejów piwowarstwa gliwickiego, Gliwice 2006
  • Rudolf Schlegel, Gleiwitz – ein heimatliches Geschichtenbuch, Dülmen Verlag, Dülmen 1982
  • Rudolf Schlegel, Gleiwitz in alter und neuer Zeit, Dülmen Verlag, Dülmen 1985
  • Bogusław Tracz, Rok ostatni – rok pierwszy. Gliwice 1945, Gliwice 2004
  • Bogusław Tracz, Pierwsza dekada. Gliwice 1945-1956, Gliwice 2006
  • Bogusław Tracz, Druga dekada. Gliwice 1957-1970, Gliwice 2008
  • Bogusław Tracz, Trzecia dekada. Gliwice 1971-1981, Instytut Pamięci Narodowej, Katowice 2009
  • Jolanta Wnuk, Leszek Jodliński, Gliwickie witraże, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2007
  • Żydzi gliwiccy, Bożena Kubit (red.), Gliwice 2006

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gliwice":

EP09 W 2004 roku pojawiły się plany modernizacji tych lokomotyw. Obecnie w ZNLE Gliwice przeprowadzane są naprawy główne EP09. GaleriaLokomotywa EP09-009 w malowaniu PKP Cargo ...

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice ...

Stare Miasto ...

Batalion ...

Polskie zamki i twierdze w Gołuchowie Gdańsk , Twierdza Wisłoujście Golub-Dobrzyń Gdańsk – Bastion Żubr Gdańsk – Twierdza Wisłoujście Giżycko – Twierdza Boyen Gliwice Głogów Głogówek , województwo opolskie Gniew Golczewo , województwo zachodniopomorskie Golub-Dobrzyń – Zamek w Golubiu , województwo kujawsko-pomorskie Gołańcz , województwo ...

III powstanie śląskie ...

Józef Piłsudski ...

Pogoń Lwów tradycji i barw lwowskiej Pogoni (barwami też nawiązuje imienniczka ze Szczecina , Piast Gliwice i klub Odra z Opola).Drużyna Pogoni w 1910 roku – przed ...

Tramwaj ...

Festiwal filmowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gliwice":

222. Warunki życia w Polsce (plansza 3) osoby pracujące w takich branżach jak: przetwórstwo ropy naftowej (Płock), przemysł motoryzacyjny (Gliwice, Tychy, Bielsko–Biała, Poznań), przemysł farmaceutyczny (Warszawa, Kraków, Poznań). W sektorze usług ...

Kompresja danych (plansza 23) PLJ, Warszawa, 1998 P. Wróblewski : Algorytmy, struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 2001 D. Pindraszak: Archiwizatory – kompresja danych, MIKOM www.pl.wikipedia.org ...

Algorytmy kompresji - kodowanie Huffmana, kodowanie arytmetyczne (plansza 25) PLJ, Warszawa, 1998 P. Wróblewski : Algorytmy, struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 2001 http://pl.wikipedia.org/wiki/ http://en.wikipedia.org/wiki/ http://www.ucsc.edu/currents/99-00/10-18/inmemoriam.html ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie