Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kłecko

Kłecko - miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kłecko. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

Według danych z 30 czerwca 2008, miasto miało 2661 mieszkańców.

Kłecko leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim, między Jeziorem Kłeckim a Gorzuchowskim, połączonymi Małą Wełną. Ośrodek obsługi regionu rolniczego. Główny zabytek to gotycki kościół z 1. połowy XIV wieku, przebudowany w 1930. Na ulicy Gnieźnieńskiej znajduje się pomnik przyrody.

Historia

W czasach średniowiecznych położone było na bardzo ważnym szlaku handlowym, prowadzącym do Kołobrzegu. W Kłecku odnaleziono ślady osadnictwa ze schyłku paleolitu, tj. 9600-800 lat p.n.e. W IX wieku na podmokłych terenach pomiędzy jeziorem Gorzuchowskim i Kłeckim powstał gród obronny z podgrodziem. Niekorzystne warunki terenowe doprowadziły do zaniku podgrodzia, które przeniesione zostało na tereny dzisiejszego miasta. Akt lokacyjny miasto otrzymało już w 1255 od Bolesława Pobożnego, księcia kaliskiego. Przywilej ten potwierdzili królowie Kazimierz Jagiellończyk w 1450, Zygmunt I Stary w 1527, Jan Kazimierz 1668 r. i Michał Korybut Wiśniowiecki w 1672. Natomiast prawa miejskie Kłecko uzyskało po 1258 r. Pierwszym wójtem miasta był Henryk Strophisus. W Polsce przedrozbiorowej Kłecko było starostwem niegrodowym.

W 1331 r. miasto królewskie zostało zniszczone przez najazd Krzyżaków. Splądrowano i spalono stojący na terenie starego grodziska murowany zamek i wymordowano większość mieszkańców grodu. Rycerze, którzy polegli w Kłecku w walce z Krzyżakami, wg mieszczanina kłeckiego Mikołaja z Skopka, pochowani zostali w katedrze gnieźnieńskiej i w kościele franciszkańskim. W XIV wieku zniszczeń Kłecka dokonała walka Grzymaltów z Nałęczami. W połowie XV wieku powstała tu pierwsza szkoła. Przed 1503 wybudowano szpital dla ubogich mieszczan, a później w 1517 kościół pw. św. Ducha (narożnik obecnej ul. Gnieźnieńskiej i ul. Karniszewskiej, rozebrany w 1943). Zabytki z tego kościoła, dzięki staraniom ks. proboszcza Joachima Behnke, w latach 70. XX w. zostały umieszczone w bocznej kaplicy kościoła pw. św. Jadwigi. Przed 1512 wybudowano jeszcze dwa kościoły, w tym św. Jadwigi (niegdyś św. Jerzego i Jadwigi). W 1616 r. na terenie byłego grodziska powstał trzeci, drewniany kościół św. Barbary (dziś boisko LKS "Lechita"), zniesiony w 1788. Później mieścił się tutaj cmentarz użytkowany do 1852. Po pożarze miasta w 1501 roku wybudowano w 1510 murowany ratusz. W połowie XVII wieku odbywały się w mieście cztery jarmarki. W 1656, w czasie powstania mieszczan pod przywództwem piwowara Tataka przeciw Szwedom, miasto zostało zniszczone. W 1811 nastąpiła regulacja zabudowy i ulic, w XIX wieku miasto było ośrodkiem walki z germanizacją. Po roku 1866 powstała biblioteka im. św. Wincentego z Paulo i polski teatr amatorski. W 1868 założone zostało towarzystwo pożyczkowe dla Polaków (dziś Bank Spółdzielczy). W 1914 r. wybudowano kolej, łączącą miasto z Gnieznem. Mieszkańcy Kłecka brali udział w powstaniu wielkopolskim 1918-1919.

Po agresji III Rzeszy na Polskę w 1939, w czasie kampanii wrześniowej, mieszkańcy brali udział w dwudniowej obronie miasta (po wycofaniu się oddziałów WP). W odwecie Niemcy (Wehrmacht i SS) rozstrzelali w dniach 8-9 września 1939 ok. 300-320 osób. Egzekucje przeprowadzano w kilku miejscach, największą grupę (ok. 112 osób) rozstrzelano z broni maszynowej nad rzeką Małą Wełną. Na miejscu straceń wzniesiono pomnik z polnych głazów, a na miejscowym cmentarzu pomnik. Za wielkie poświęcenie (również w 1939) miasto uhonorowano w 1960 orderem Krzyża Grunwaldu II klasy. W 1986 Kłecko przyjęto w poczet członków Polskiego Komitetu Miast Męczeńskich – Miast Pokoju.

W roku 2005 Kłecko obchodziło 750-lecie nadania praw miejskich.

Osobistości pochodzące z Kłecka

W Kłecku urodził się Władysław Nehring (1830-1909) – historyk literatury polskiej, profesor i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Na miejscowym cmentarzu w 1897 pochowany został ks. J. Gozdawa Dydyński – autor pierwszych Dziejów Kłecka. Ważną osobistością była też lekarka Helena Bujarska (zmarła w 1999 roku). Przy drodze wiodącej do Wągrowca stoi żelazny krzyż upamiętniający miejsce, w którym stał kościół i karczma należąca do bożogrobców z Gniezna. W Kłecku urodził się również Dawid Jung, poeta i krytyk literacki, redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich.


Inne hasła zawierające informacje o "Kłecko":

Gmina Kłecko ...

Powiat gnieźnieński ...

Województwo wielkopolskie ...

Lednica na zachód od Gniezna w województwie wielkopolskim , w powiecie gnieźnieńskim , w gminie Kłecko .Jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest . Obecnie miejsce cyklicznie ...

Kłecko align=justify> Kłecko - miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej ...

powstanie wielkopolskie szefem został kapitan Stanisław Łapiński. 29 grudnia Polacy zdobyli między innymi Grodzisk Wielkopolski, Kłecko, Kórnik, Wielichowo, Gostyń i Witkowo. W tym samym czasie Niemcy zostali ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kłecko":

221 Atak dwóch potęg (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie