Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Język czamalalski

Język czamalalski

Чамалалдуб мичIчI
Obszar Federacja Rosyjska ( Dagestan )
Liczba mówiącychok. 4-5 tys.
Klasyfikacja genetyczna Języki kaukaskie
  Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
    Zespół awaro-didojski
     Języki andyjskie
     Język czamalalski
Pismo brak piśmiennictwa
Kody języka
ISO 639 -1-
ISO 639-3sji
SIL CJI
W Wikipedii
Zobacz też: język , języki świata

Język czamalalski (nazwa własna Чамалалдуб мичIчI) – jeden z niewielkich języków kaukaskich , używany przez Czamalalów. Należy do języków andyjskich w zespole awaro-didojskim , tworzącym podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Czamalalski jest blisko spokrewniony z językiem bagulalskim , oraz tindyjskim .

Dane, mówiące o liczbie osób posługujących się tym językiem są bardzo rozbieżne i niepewne, według statystyk w 1926 r. języka tego używało 3438 osób. W późniejszym czasie Bagulalowie uznawani byli za odłam Awarów i tak też zapisywani podczas kolejnych spisów powszechnych. Szacunki z roku 1968 mówiły o 5 tys. użytkowników języka, dane, podawane za rok 1990 donosiły o ok. 5 tys. Bagulalów, natomiast według spisu powszechnego, przeprowadzonego na terenie Federacji Rosyjskiej w 2000 r. liczba osób posługujących się tym językiem wynosiła zaledwie 12 osób, z tego zaledwie 3 (!) na terenie Dagestanu. Porównanie danych statystycznych z różnych lat pozwala stwierdzić, iż użytkownicy czamalalskiego zostali najprawdopodobniej uznani za użytkowników innego języka kaukaskiego (andyjskiego, bądź też awarskiego), o ile, oczywiście, statystyki zostały przekłamane. Możliwe jest bowiem, iż w ciągu ostatnich lat doszło do pełnej asymilacji Czamalalów.

Językiem czamalalskim posługuje się ludność w kilku niewielkich wioskach w południowodagestańskim okręgach cumadyjskim.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest język awarski , jako największy język literacki Dagestanu. Niektórzy Czamalalowie znają także rosyjski , jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej.

Czamalalski jest językiem ergatywnym . Posiada bardzo skomplikowaną deklinację (ze względu na znaczną ilość przypadków) i względnie prostą koniugację . Ze względu na historię tego języka widoczne są wpływy języka tureckiego , arabskiego oraz rosyjskiego . Obserwuje się także obecność pewnych słów, zapożyczonych przypuszczalnie z godoberyjskiego .

Język czamalalski jest bardzo słabo zbadany. Studia nad językiem czamalalskim zapoczątkowały pod koniec XIX w. prace niemieckiego kaukazologa, Adolfa Dirra (1867-1930), lecz badania na większą skalę podjęto dopiero po II wojnie światowej, szczególnie w latach 90. XX w. , kiedy to zorganizowano szereg ekspedycji naukowych, mających na celu zebranie informacji naukowych na temat tego języka.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Język czamalalski":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Jonas Basanavičius ...

Szkoci ...

Wnioskowanie ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...

Maine ...

Stanisław Hozjusz ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Język czamalalski":

Rozprawa z rozprawką (plansza 7) ...

010c. Rzym (plansza 5) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie