Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Język chunzybski

Język chunzybski

Hunzibi
Obszar Federacja Rosyjska ( Dagestan )
Liczba mówiącychok. 1 tys. (?)
Klasyfikacja genetyczna Języki kaukaskie
  Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
    Zespół awaro-didojski
     Języki didojskie
     Język chunzybski
Pismo brak piśmiennictwa
Kody języka
ISO 639 -1-
ISO 639-3huz
SIL HUZ
W Wikipedii
Zobacz też: język , języki świata

Język chunzybski (czasem używany jest także termin język chunzalski, oraz język nachadzki ros. гунзибский, гунзельский, хунзальский язык, także: нахадский язык; nazwa własna Hunzibi) – jeden z niewielkich języków kaukaskich , używany przez ok. 1 tys. osób w południowym Dagestanie . Język chunzybski należy do języków didojskich w zespole awaro-didojskim , tworzącym podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Chunzybski jest blisko spokrewniony z językiem kapuczyńskim . Istnieją spory odnośnie statusu chunzybskiego w ramach języków didojskich. Niektórzy badacze uważają go za odrębny język, inni zaś tylko za dialekt.

Dane, mówiące o liczbie osób posługujących się tym językiem nie są zbyt dokładne, ponieważ w dużej mierze opierały się na szacunkach. Według statystyk w 1926 r. języka tego używało zaledwie 105 osób. W późniejszym czasie użytkownicy chunzybskiego uznawani byli za odłam Awarów i tak też zapisywani podczas kolejnych spisów powszechnych. Szacunki z lat 1958 oraz 1967 mówiły o ok. 600 użytkownikach języka, dane, podawane za rok 1995 donosiły o ok. 2 tys., natomiast według spisu powszechnego, przeprowadzonego na terenie Federacji Rosyjskiej w 2000 r. liczba osób posługujących się tym językiem wynosi 1 tys. osób.

Językiem chunzybskim posługuje się ludność w trzech niewielkich wioskach w południowodagestańskim okręgach cuntyjskim. Nazwa języka pochodzi od nazwy wsi Chunzib. Inna, spotykana w literaturze nazwa tego języka, język nachadzki, pochodzi od nazwy wsi, w którym jest on używany (Nachada). Dla chunzybskiego nie wyróżnia się dialektów, istnieją tylko niewielkie różnice w fonetyce między językiem używanym we wsiach Chunzyb i Nachad.

Język chunzybski nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest język awarski , jako największy język literacki Dagestanu. Wśród ludności rozpowszechniony jest także rosyjski , jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej.

Chunzybski jest językiem ergatywnym . Ze względu na historię tego języka widoczne są wpływy języka tureckiego , arabskiego , gruzińskiego oraz rosyjskiego .

Spis treści

Dźwięki

Spógłoski

Chunzybski posiada 35 spógłosek.

 DwuwargoweAlveolarPalatalVelarUvularPharyngealGlottal
centrallateral
Nasal m n       
Plosivevoiceless p t k q ʔ
voiced b d ɡ
ejective
Affricatevoiceless t͡s t͡ɬ t͡ʃ
ejective t͡sʼ t͡ɬʼ t͡ʃʼ
Fricativevoiceless s ɬ ʃ x χ ħ h
voiced z ʒ ʁ ʕ
Trill r
Approximant l j w

Samogłoski

Samogłoski w chunzybskim mogą być krótkie, długie lub nosowe.

 PrzednieCentralneTylne
Przymknięte i ɨ u
Półprzymknięte e ə o
Otwarte a ɑ


Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Język chunzybski":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Jonas Basanavičius ...

Szkoci ...

Wnioskowanie ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...

Maine ...

Stanisław Hozjusz ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Język chunzybski":

Rozprawa z rozprawką (plansza 7) ...

010c. Rzym (plansza 5) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie