Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Daniel (postać biblijna)

Daniel (postać biblijna)

Daniel interpretuje sen Nabuchodonozora
Grobowiec Daniela w Suzie

Daniel - główny bohater biblijnej Księgi Daniela , prorok żydowski, którego nie należy identyfikować z Danelem - mężczyzną z Księgi Ezechiela (rozdz. 14.,wiersze 14. i 20.)

Spis treści

Dzieje Daniela w Biblii

Był wysoko urodzonym Żydem, wziętym w latach młodzieńczych - do niewoli w Babilonii . Na dworze króla Nabuchodonozora II Daniel wraz z trzema przyjaciółmi - Szadrakiem , Meszakiem i Abed-Nego mieli zostać przyuczeni do służby. Daniel był zdecydowany zachować posłuszeństwo wobec Boga. Odmówił spożywania potraw królewskich, a mimo to spożywając proste posiłki, na jakie zezwalało prawo żydowskie, wyrósł na silnego młodzieńca.

Bóg obdarzył Daniela wielką mądrością. Daniel dwa razy wytłumaczył Nabuchodonozorowi II znaczenie dziwnych snów. Później objaśnił także następcy Nabuchodonozora - Baltazarowi znaczenie napisów na ścianie: królestwo miało wkrótce upaść. Tej samej nocy Baltazar został zabity i Persowie zdobyli Babilon .

Persowie uczynili Daniela ważnym urzędnikiem, lecz inni zazdrościli mu władzy i spiskowali przeciwko niemu. Przez fałszywe oskarżenia Daniel został wrzucony do jaskini lwów, lecz Bóg uratował mu życie. Daniel zapisał także kilka proroczych snów, w których Bóg wyjawiał mu swe plany na przyszłość. Patrz Księga Daniela .

Daniel w apokryfach

W 1 poł. II w.p.n.e., w czasie prześladowań religijnych władcy państwa Seleucydów Antiocha IV zostały napisane w języku greckim tzw. "Opowiadanie o Zuzannie" , "Opowiadanie o Belu" i "Opowiadanie o smoku", których bohaterem jest Daniel. W "Opowiadaniu o Zuzannie" Daniel ratuje niewinną kobietę Zuzannę z rąk nieuczciwych świadków, a w opowieściach o Belu i smoku niszczy bożki babilońskie i perskie.

Powyższe księgi są w kościele rzymskokatolickim uznawane za kanoniczne i znajdują się w rozdziałach 13. i 14. Księgi Daniela.

Grób

Obecnie dwa miasta podawane są jako miejsce jego spoczynku, są to Suza i Samarkanda . Jego wspomnienie obchodzone jest 21 lipca [1][2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa : Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, ss. 8/9. . 
  2. Teofilo Garcia de Orbiso: San Daniele ( wł. ). [dostęp 2009-08-12].

Bibliografia

  1. Piotr Wasilewski: http://www.biblia.net.pl - Słownik Postaci Biblijnych ( pol. ). [dostęp 4 października 2008].


Inne hasła zawierające informacje o "Daniel (postać biblijna)":

Rak języka ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Glikoproteidy ...

Akcja (prawo) ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Benvolio ...

Merkucjo ...

Samuel Pepys ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Daniel (postać biblijna)":

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 9) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

Tworzenie wyrażeń algebraicznych (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie