Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Junoon

Junoon - (urdu: جنون, hindi: जुनून, tłum.: Obsesja) to bollywoodzki dramat historyczny z 1978 w reżyserii Shyam Benegala, autora Zubeidaa, czy Welcome to Sajjanpur. W rolach głównych Shashi Kapoor, Nafisa Ali, Shabana Azmi, Kulbhushan Kharbanda i nagrodzony Filmfare Naseeruddin Shah. Film jest ekranizacją opowiadania Lot gołębi napisanego przez Ruskin Bonda , autora też sfilmowanej The Blue Umbrella. Przedstawia on na tle powstania sipajów z 1857 roku historię braci z rodu Pasztunów. Dwaj z nich zbrojnie walczą z Brytyjczykami o wolność Indii, trzeci żyje jak urzeczony miłością do Angielki.To historia indyjskiego marzenia o wolności, które wówczas utopione w krwi spełniło się dopiero 90 lat później w 1947 roku. To także historia miłości, w której zakochanych dzieli zbyt wiele - kolor skóry, religia, a także przynależność do narodu najeźdźców i podbitych.

Fabuła

1847 rok. W brytyjskiej armii dochodzi do buntu indyjskich żołnierzy- sipajów. Oburzenie ich wzbudziła pogarda jaką Brytyjczycy okazali Indusom wprowadzając w armii naboje smarowane tłuszczem. Muzułmanów oburzyło użycie do tego wieprzowiny, hindusów wołowiny. Indusi obu wyznań zjednoczyli się w buncie przeciwko nieliczeniu się z ich religijnymi zakazami. Zbierana przez ponad sto lat wrogość do najeźdźcy wybucha z całą siłą. Powieszenie jednego z pierwszych rebeliantów Mangal Pandeya spotęgowało gniew. Wojna rozprzestrzenia się na całe Indie. W Delhi ogłoszono niepodległość Indii pod rządami Shahadura Shaha Zafara. W kraju ogarniętym płomieniem walki łatwiej o jedność, ale i o podział. Muzułmanie walczą ramię w ramię z hindusami zabijając Brytyjczyków. W muzułmańskiej rodzinie Pasztunów dochodzi do podziału. Sarfaraz (Naseeruddin Shah) i Rashid Khan ruszają do walki, natomiast ich brat Javed (Shashi Kapoor) żyje w swoim świecie, pełen czułości dla hodowanych gołębi, obojętny wobec bezpłodnej żony (Shabana Azmi) urzeczony Angloinduską Ruth (Nafisa Ali). Biali zostają zaatakowani w kościele. Od szabli Sarfaraza ginie ojciec Ruth. Ją, matkę i babkę ocala hindus Lalal Ramlimal (Kulbhushan Kharbanda). Javed, prześladujący Ruth dotychczas tylko spojrzeniem zabiera kobiety do siebie. Chce je ocalić przed grożącą im śmiercią, ale ku oburzeniu i rozpaczy Firaus (Shabana Azmi) stawia warunek - Ruth ma zostać jego drugą żoną. Zdesperowana matka Ruth zgadza się, ale... Javed może poślubić Ruth tylko wtedy, gdy zwycięstwo Indusów nad Brytyjczykami będzie ostateczne, gdy obronią przed nimi Delhi.


Inne hasła zawierające informacje o "Junoon":

Junoon align=justify> Junoon - (urdu: جنون, hindi: जुनून, tłum.: Obsesja) to bollywoodzki dramat historyczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Junoon":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie