Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Juliusze

Juliusze

Juliusze (Iulii) - znaczny ród rzymski pochodzenia patrycjuszowskiego, wywodzący swe pochodzenie od Julusa, syna Eneasza .

Sekstus Juliusz Cezar k.91

Sekstus Juliusz Cezar (Sextus Iulius Caesar) - polityk rzymski początku I w. p.n.e. . Pretor w 94 p.n.e. ; konsul w 91 p.n.e. Na początku wojny ze sprzymierzeńcami przegrał bitwę z Samnitami i zmarł w czasie oblężenia Asculum.

Lucjusz Juliusz Cezar k.90

Lucjusz Juliusz Cezar (Lucius Iulius Caesar) - polityk rzymski początku I w. p.n.e. . W 100 p.n.e. zamieszany w upadek trybuna ludowego Lucjusza Appulejusza Saturnina. Został pretorem w 95 p.n.e. pomimo niesprawowania wcześniej ani kwestury ani edylatu . W 94 p.n.w. namiestnik prowincji Macedonia.; konsul w 90 p.n.e. Jako konsul odniósł zwycięstwo nad Samnitami. Z jego inicjatywy uchwalono prawo Lex Iulia nadające obywatelstwo tym Italikom, którzy pozostali wierni Rzymowi w czasie wojny ze sprzymierzeńcami. Prawo to i uchwalone w następnym roku Lex Plautia Papiria, przyznające obywatelstwo tym, którzy złożą broń, pozwoliło Rzymianom opanować sytuację. W 88 p.n.e. Lucjusz został cenzorem , odpowiedzialnym m.in. za przydział nowych obywateli do odpowiednich tribus. W 87 po wyruszeniu Sulli na wojnę z Mitrydatesem Rzym został opanowany przez siły Mariusza i Cynny . Doszło do masowych rzezi obywateli miasta. Ofiarami walk ulicznych stali się też Lucjusz Juliusz Cezar i jego brat Gajusz.

Ojciec Lucjusza konsula w 64 p.n.e. i Julii , matki Marka Antoniusza .

Lucjusz Juliusz Cezar k.64

Lucjusz Juliusz Cezar (Lucius Iulius Caesar) - polityk rzymski w I w. p.n.e. Syn Lucjusza Juliusza Cezara, konsula w 90 p.n.e. Kwestor w 77 p.n.e. w Azji; pretor prawdopodobnie w 67 p.n.e.; konsul w 64 p.n.e.; cenzor w 61 p.n.e., legat Cezara w Galii Narbońskiej w 52. Po zabójstwie Cezara początkowo sojusznik Marka Antoniusza by w 43 zerwać z nim. Od proskrypcji uratowało go wstawiennictwo Julii, jego siostry a matki Antoniusza. Zmarł po 43 p.n.e.

Gajusz Juliusz Cezar Strabon

Gajusz Juliusz Cezar Strabon (Gaius Iulius Caesar Strabo) zwany też Vopiscus, brat Lucjusza. Karierę polityczną rozpoczął od udziału w komisji wprowadzającej w życie ustawę agrarną Lucjusza Apulejusza Saturninia. W 99 p.n.e. został najwyższym kapłanem (pontifex maximus) a w 96 p.n.e. sprawował urząd kwestora. W 90 p.n.e., gdy jego brat był konsulem objął urząd edyla . W 87 w czasie masowych rzezi obywateli miasta dokonanych przez zwolenników Mariusza i Cynny poniósł śmierć wraz z bratem Lucjuszem. Starbon był również pisarzem i mówcą. Chwali go Cyceron w swoim dziele De oratore.

Gajusz Juliusz Cezar p.92

Gajusz Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar) - ojciec dyktatora Cezara i pradziadek cesarza Augusta . Kariera polityczna Gajusza nie była zbyt imponująca. W 99 lub 98 p.n.e. sprawował kwesturę a w 92 p.n.e. był pretorem . W roku następnym sprawował namiestnictwo prowincji Azji wzbogacając się znacznie. Zwycięstwo Sulli nad stronnictwem Mariusza , który był mężem siostry Gajusza oznaczało koniec kariery politycznej tego ostatniego. Zmarł śmiercią naturalną w 85 p.n.e. w Pizie.

Potomkowie: 1x: Aurelia Kotta (córka Lucjusza Aureliusza Kotty)

Zobacz też: Drzewo genealogiczne Juliuszów Cezarów


Inne hasła zawierające informacje o "Juliusze":

Konsulowie rzymscy ...

Juliusze Juliusze (Iulii) - znaczny ród rzymski pochodzenia patrycjuszowskiego, wywodzący swe pochodzenie od ...

Gajusz Mariusz ...

Tyberiusz ...

Marek Antoniusz ...

Gajusz Juliusz Cezar ...

Cenzor (starożytny Rzym) ...

Wenus (bogini) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Juliusze":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie