Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Joseph Dalton Hooker

Joseph Dalton Hooker

Joseph Dalton Hooker

Sir Joseph Dalton Hooker (ur. 30 czerwca 1817 w Halesworth (hrabstwo Suffolk ), zm. 10 grudnia 1911 w Sunningdale (hrabstwo Berkshire )) – botanik i podróżnik angielski.

Urodził się, będąc drugim synem Sir Williama Jacksona Hookera . Swą edukację rozpoczął w szkole w Glasgow , następnie studiował medycynę na tamtejszym uniwersytecie. Doktorat z medycyny obronił w roku 1839 . Uczestniczył w licznych podróżach badawczych. Brał udział w wyprawie na Antarktydę z Jamesem Clarkiem Rossem . Podczas swych licznych podróży zwiedził też: Indie (z których przywiózł na pamiątkę rododendrony do swojego kraju), Tybet , Maroko , Nową Zelandię , Australię , Wyspy Falklandzkie, Himalaje oraz zachodnią Amerykę Północną. Był zwolennikiem teorii ewolucji Darwina . Zajmował się botaniką systematyczną oraz geografią roślin. W poszczególnych krajach, po których pracował nad poznawaniem i opisywaniem nowych roślin, tworząc w ten sposób leksykony przyrodnicze: Flora Antarktydy ( 18441847 ), Flora w Indiach ( 18751897 ). Opracował też klasyfikację roślin wraz z George'em Benthamem pt.: Genera Plantrum ( 18621883 ). Pracował będąc dyrektorem londyńskiego Ogrodu Botanicznego KEW, przyczyniając się do jego powiększenia. Ofiarował obserwatorium na Mont – Wilson reflektor, który na owe czasy był największy na świecie i został nazwany na cześć swego ofiarodawcy Reflektorem Hookera.


Inne hasła zawierające informacje o "Joseph Dalton Hooker":

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

Grenoble ...

1972 ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Joseph Dalton Hooker":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 4) ...

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie