Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Joschka Fischer

Joschka Fischer

Joseph Martin Fischer
Joschka Fischer
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1948
Gerabronn
Minister spraw zagranicznych Niemiec
Okres urzędowaniaod 27 października 1998
do 22 listopada 2005
Przynależność polityczna Związek 90/Zieloni
Poprzednik Klaus Kinkel
Następca Frank-Walter Steinmeier

Joseph Martin Fischer (ur. 12 kwietnia 1948 w Gerabronn ) – niemiecki polityk, były wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz były minister spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera . Jest jednym z liderów niemieckiej partii Związek 90/Zieloni . Według sondażu opinii publicznej jest najbardziej popularnym politykiem niemieckim[1].

W roku 2002 Gazeta Wyborcza wyróżniła Fischera tytułem Człowieka Roku . Laudację na cześć laureata wygłosił minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz .

Spis treści

Młodość i wykształcenie

Urodził się w Gerabronn , w Badenii-Wirtembergii , jako trzecie dziecko w rodzinie. Jego ojciec był rzeźnikiem, który wyemigrował z Węgier do Niemiec w 1946 roku, kiedy to wojska sowieckie rozpoczęły okupację tego kraju. Jego imię Joschka jest przekształconym węgierskim imieniem Jóska, które jest zdrobnieniem od Józef (węgierskie József). Jako chłopiec, porzucił w 1965 roku gimnazjum w Stuttgarcie i zajął się na krótko fotografią do 1966 roku. Wówczas rozpoczął pracę listonosza oraz zajmował się malarstwem.

Polityka

Okres radykalizmu

W 1967 roku został aktywistą Niemieckiego ruchu studenckiego, który organizował protesty na ulicach miast. W tym czasie podjął studia we Frankfurcie nad Menem nad naukami i poglądami Karola Marksa , Mao Zedonga i Georga Hegla . W 1968 roku został członkiem skrajnie lewicowej organizacji o nazwie Walka Rewolucyjna (Revolutionärer Kampf), w której pozostał aż do 1975 roku. Przez te lata wielokrotnie miał do czynienia z policją w czasie manifestacji i protestów. W roku 1971 rozpoczął pracę w fabryce samochodów Opel , jednak po 6 miesiącach został z niej zwolniony pod zarzutem nawoływania do strajków . Od 1976 do 1981 roku pracował jako taksówkarz oraz w lokalnej gazecie.

W 2001 roku był kilkukrotnie przesłuchiwany przez prokuraturę w związku z zarzutami z lat 70., m.in. o pomoc terrorystom z RAF [2] oraz napaść na policjantów podczas zamieszek[3]. Informacje będące podstawą do wszczęcia śledztw były wynikiem ukazania się książki Bettiny Röhl, zawierającej wiele niepublikowanych dokumentów na temat działalności lewicowych terrorystów niemieckich[4].

Związek 90/Zieloni

Joschka Fischer w roku 1983

Pod koniec lat siedemdziesiątych odżegnał się od politycznego radykalizmu i w 1981 roku zapisał się do niemieckiej partii Związek 90/Zieloni (Bündnis 90/Die Grünen). Od 1983 do 1985 był deputowanym partii do Bundestagu . Zyskał sobie wówczas miano człowieka z wielka charyzmą. W 1985 roku zaangażował się bardziej w politykę lokalną landu Hesja i został pierwszym ministrem partii Zielonych odpowiedzialnym za środowisko i energię w pierwszym w historii Niemiec lokalnym rządzie koalicji czerwono-zielonej ( SPD - Związek 90/Zieloni ). Funkcję sprawował do lutego 1987 , kiedy to sojusz rozpadł się. Znany stał się wówczas z tego, że zajmując poważne stanowisko chodził w startych tenisówkach. Obecnie jego buty znajdują się w Muzeum Historii Niemiec w Bonn .

Ponownie został ministrem środowiska i energetyki w 1991 roku i sprawował funkcję do 1994 roku. Dodatkowo pełnił funkcję wicepremiera landu Hesja. W 1994 roku zrezygnował z funkcji ministerialnej i został deputowanym do Bundestagu. Wówczas wybrano go na współprzewodniczącego frakcji Związek 90/Zieloni w parlamencie i jednocześnie powierzono mu funkcję rzecznika.

W 1995 roku w czasie wojny w Bośni poparł międzynarodowe działania NATO , które miały na celu uspokojenie sytuacji na Bałkanach .

Kariera szefa dyplomacji

W wyniku wygranych przez Niemiecką Partię Socjaldemokratyczną (SPD) wyborów w Niemczech , 27 września 1998 roku utworzony został pierwszy w historii Niemiec rząd składający się z członków partii SPD i Związek 90/Zieloni kanclerza Gerharda Schrödera . Funkcję wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych powierzono Joschce Fisherowi.

W 1998 roku jako szef dyplomacji poparł interwencję wojsk w rejonie Bałkanów, co wywołało oburzenie w środowisku politycznym Zielonych, ze względu na pacyfistyczne nastawienie tej partii do wszelkich konfliktów. Podobna sytuacja miała miejsce po zamachach na Waszyngton i Nowy Jork 11 września 2001 roku, kiedy to doszło do ataku na Afganistan . Sprzeciwił się natomiast interwencji wojsk międzynarodowych w Iraku w 2003 roku. Krytycy polityki Fischera uważają, że jego działania mijają się z pierwotnymi celami partii Zielonych, a wielu działaczy na znak protestu opuściło szeregi partii.

Afera wizowa

Joschka Fischer, 2006

W 2005 roku był głównym bohaterem afery, którą niemieckie media nazwały Aferą wizową. Na jaw wyszło, że w ministerstwie spraw zagranicznych dochodziło do masowych nadużyć systemu wydawania wiz w konsulatach niemieckich głównie w krajach Europy Wschodniej ( Ukraina , Rosja , Mołdawia ). Z tego powodu Fischer był głównym świadkiem, którego przesłuchiwała komisja śledcza Bundestagu (Untersuchungsausschuss).

Życie prywatne

29 października 2005 poślubił młodszą o 28 lat córkę opozycjonisty irańskiego Minu Barati, z którą związany jest od 2003. Jego dotychczasowe cztery małżeństwa: z Edeltraud ( 1967 - 1984 ), Inge ( 1984 - 1987 ), Claudią ( 1987 - 1999 ) i Nicolą (1999-2003) rozpadły się. Powszechnie znany jest również z tego, że w 1999 roku rozpoczął zdrowy tryb życia i schudł 40 kg. Jego dieta polegała na żywieniu się wodą oraz sałatą , dodatkowo codziennie uprawiał jogging .

Przypisy

  1. Sondaż nt. popularności polityków w serwisie tagesthemen.de
  2. Minister zeznaje na procesie terrorysty . gazeta.pl, 2001-01-16.
  3. Joschka Fischer w opałach . gazeta.pl, 2001-01-08.
  4. Bettina Röhl: Zabawa w komunizm. 2008. . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Joschka Fischer":

1925 ...

Demokracja bezpośrednia ...

1975 ...

1943 ...

1938 ...

Somit ...

Modele swoi - obcy ...

Bezrobocie frykcyjne ...

Wielki kryzys ...

Makroekonomia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Joschka Fischer":

038. Wiedeń - część 1 (plansza 23) ...

Einbruch in der Villa von Frau Engel. (Włamanie do willi pani Engel.) (plansza 7) ...

Enzymy - chemiczne regulatory reakcji, część II (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie