Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jon wodorowy

Jon wodorowy

Jon wodorowykation ( jon dodatni) utworzony z atomu wodoru , poprzez oderwanie jego jednego elektronu . Praktycznie biorąc jon wodorowy jest po prostu wolnym protonem . W zapisach przebiegu reakcji chemicznych zapisuje się go jako: H+.

Jon ten występuje wyłącznie w zjonizowanych gazach oraz w promieniowaniu kosmicznym . Jego promień jonowy (10-3 pm ), ze względu na brak elektronów rdzeniowych, jest równy promieniowi protonu. Jest więc o cztery rzędy wielkości mniejszy od najmniejszych promieni jonowych trwałych drobin jednordzeniowych (promień Li+ = 60 pm, promień Al3+ = 50 pm). Oznacza to, że w pobliżu innych drobin natychmiast głęboko wnika w ich strukturę elektronową, co w przypadku wody prowadzi do powstania jonu hydroniowego , zwanego też oksoniowym (H3O+). Znane są również inne formy tego jonu powstałe przez dołączenie kolejnych cząsteczek wody: kation Zundela H5O2+ i kation Eigena H9O4+.

Ujemny logarytm dziesiętny stężenia molowego jonów wodorowych w wodzie był niegdyś podstawą skali pH , która jest miarą kwasowości . Ze względu na to, że jony wodorowe w roztworach wodnych w rzeczywistości nie występują, obecna definicja skali pH opiera się na aktywności jonów hydroniowych.


Inne hasła zawierające informacje o "Jon wodorowy":

Oddychanie komórkowe ...

Mioglobina ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Kanalik nerkowy ...

Peter Debye ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

1962 ...

1938 ...

Chemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jon wodorowy":

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 7) ...

028. Ekologia – zależności między organizmami i środowiskiem (plansza 23) ...

Mangan i jego związki (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie