Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

John Connally

John Connally

John Connally

John Connally
Data i miejsce urodzenia 27 lutego 1917
Floresville, Teksas
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 1993
Houston , Teksas
61. Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 11 lutego 1971
do 12 czerwca 1972
PoprzednikDavid M. Kennedy
Następca George P. Shultz
38. Gubernator Teksasu
Okres urzędowaniaod 15 stycznia 1963
do 21 stycznia 1969
PoprzednikPrice Daniel
NastępcaPreston Smith
55. Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 25 stycznia 1961
do 20 grudnia 1961
PoprzednikWilliam B. Franke
NastępcaFred Korth

John Bowden Connally, Jr. ( 27 lutego 1917 - 15 czerwca 1993 ) - polityk amerykański ze stanu Teksas . W ciągu swego życia był działaczem zarówno Partii Demokratycznej jak i Republikańskiej .

Connally urodził się w teksańskim Floresville. Studiował prawo na uniwersytecie stanowym. W czasie II wojny światowej służył w marynarce wojennej . Został przyjacielem młodego kongresmana Lyndona B. Johnsona , od kiedy nawiązał z nim kontakt listowny.

W roku 1961 prezydent John F. Kennedy , za namową swego wiceprezydenta , jakim był Johnson, mianował Connally'ego sekretarzem marynarki USA. Kiedyś to stanowisko równało się członkostwa w gabinecie . Potem zostało włączone do departamentu obrony w randze odpowiadającej wiceministrowi odpowiedzialnemu za flotę.

Connally zrezygnował z udziału w rządzie, aby móc jesienią kandydować na stanowisko gubernatora Teksasu. Pokonał w prawyborach liberała Dona Yarborougha.

Jako gubernator był gospodarzem wizyty pary prezydenckiej w Dallas 22 listopada 1963 roku, kiedy zamordowano Kennedy'ego, gdy ten jechał, wraz z Connallym (który też został poważnie ranny) w otwartym wozie.

Connally zachowywał lojalność wobec Johnsona, ale po jego ustąpieniu został mianowany przez prezydenta Richarda Nixona sekretarzem skarbu ( 1971 ). Nixon chciał w ten sposób pozyskać teksańczyków w wyborach prezydenckich w roku 1972 , które notabene wygrał ogromną przewagą. Connally chciał zaś pomóc sobie tym w uzyskaniu nominacji prezydenckiej republikanów w roku 1976 , gdyż nie miałby raczej szans na zdobycie kandydatury demokratów. Ustąpił ze stanowiska na początku roku 1973 .

Jednakże jego szanse na prezydencką kandydaturę pogrzebało ujawnienie skandalu korupcyjnego , w jaki był zamieszany. Mimo to próbował sił w prawyborach roku 1980 , ale przegrał.


Inne hasła zawierające informacje o "John Connally":

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Mioglobina ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

Maine ...


Inne lekcje zawierające informacje o "John Connally":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 12) ...

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie