Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Johann Heinrich Gottlob von Justi

Johann Heinrich Gottlob von Justi

Johann Heinrich Gottlob von Justi (ur. 28 grudnia 1717 w Brücken , zm. 21 czerwca 1771 w Kostrzynie nad Odrą [niem. Küstrin]) - niemiecki ekonomista, profesor uniwersytetu w Getyndze.W dziele Zasady nauki policji ( 1756 ) wyłożył odmienne od większości sobie współczesnych zasady funkcjonowania policji; miała pełnić funkcję pośrednika między poddanymi a państwem.

Życiorys

Justi urodził sie w Brücken . Od 1750 do 1753 , Justi nauczał w Theresianum ( Wiedeń ) - Akademii stworzonej przez cesarzową Marię Teresę. Poznał go tam kanclerz Friedrich Wilhelm von Haugwitz , którego reformy administracji nawiązywały do idei Justiego. Po krótkim pomieszkiwaniu w Erfurt i Lipsku Justi został dyrektorem policji w Getyndze w 1755 . Właśnie tam rozpoczął swą regularną pracę z dziełami francuskiego Oświecenia. Zainteresowało go zwłaszcza dzieło Monteskiusza O duchu praw z 1748 .

W roku 1757 , duński minister Bernstorff zaprosił go do Kopenhagi . W 1758 , Justi osiadł w mieście Altona . Mając nadzieję na stałe zatrudnienie w Prusach przeniósł sie do Berlina w 1760 . W 1765 , został pruskim ministrem kopalń, przemysłu szklanego i stalownictwa. W 1768 , oskarżono go o defraudację rządowych pieniędzy i osadzono w twierdzy Kostrzyn . Po uwolnieniu w kwietniu 1771 znów przeprowadził się do Berlina gdzie wkrótce zmarł.


Inne hasła zawierające informacje o "Johann Heinrich Gottlob von Justi":

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Taryba ...

Elegia ...

Wittenberga ...

1749 ...

Pokój toruński 1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Johann Heinrich Gottlob von Justi":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 20) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie