Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Radio Martí

Radio Martí

Martí
Państwo   Stany Zjednoczone
Założono 20 maja 1985
Właścicielrząd USA
Format stacji informacyjno-muzyczne
Transmisja radiowa
Częstotliwości
w miastach
1180 kHz, fale krótkie
Strona internetowa radia
Studio emisyjne

Radio Martí, pełna nazwa Radio y Televisión Martí – rozgłośnia radiowa i stacja telewizyjna w Stanach Zjednoczonych z siedzibą w Miami , nadająca program radiowy i telewizyjny dla Kuby na falach średnich i krótkich. Stacja jest finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych, a jej celem jest umożliwienie Kubańczykom dostępu do informacji innych niż podawane przez oficjalne media kubańskie.

Spis treści

Historia

Za początek radiostacji uważa się datę 4 października 1983. Tego dnia prezydent Ronald Reagan podpisał ustawę w sprawie nadawania programu radiowego na Kubę (Public Law 98-111)[1]. Pierwsza emisja miała miejsce dwa lata później, 20 maja 1985 roku. Data została wybrana celowo, dla uczczenia rocznicy wyzwolenia Kuby spod władzy hiszpańskich kolonizatorów. Patronem stacji jest kubański pisarz José Martí , który walczył o niepodległość Kuby . W 1990 ruszyła bliźniacza TV Marti, nadająca program telewizyjny na Kubę.

Utrzymanie stacji do roku 2007 kosztowało rząd USA 500 mln dolarów[2].

Legalność stacji

Zastępca dyrektora Biura Radiokomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego Fabio Leite [3] określił działanie stacji jako nielegalne oraz będące aktem mieszania się w wewnętrzne sprawy Kuby[4]. Ta wypowiedź została skrytykowana przez Glenna Hausera [5]. Rozgłośnia radiowa i stacja telewizyjna powinna dbać przede wszystkim o jakość nadawania na terenie państwa, na którym się znajduje i argument ten podnoszony jest mimo faktu, że rząd kubański nielegalnie zagłusza radio, a także nadaje programy w języku angielskim przeznaczone dla Stanów Zjednoczonych. Programy radia Marti są słyszalne w Stanach Zjednoczonych, nie mogą być jednak kierowane do obywateli USA zgodnie z prawem zabraniającym rządowi posiadania publicznych mediów wewnętrznych[6].

Propozycje zmian

Grupa kubańskich dysydentów (Plan na rzecz Transformacji Demokratycznej) wystąpiła do prezydenta Obamy o zmiany w programie. Obecnie Radio Marti zajmuje się według nich kłótniami wewnątrz kubańskiej diaspory na Florydzie, a nie problemami Kuby[7].

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Kongresu USA Radia Marti słucha mniej niż 1% Kubańczyków. Jednocześnie blisko połowa Kubańczyków przyjeżdżających do USA słuchała Radia Marti przynajmniej raz w tygodniu poprzedzającym wyjazd[8][9].

Zobacz też

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Radio Martí":

Taylor Swift ...

Katarzyna Klich ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Teatr Nasz ...

1908 ...

Wielkopolska Droga św. Jakuba ...

1932 ...

1951 ...

Kod pocztowy ...

Szczecińska Lista Przebojów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Radio Martí":

13. Obywatel w państwie demokratycznym i niedemokratycznym (plansza 22) ...

Czasowniki Frazowe - Phrasal verbs, część 2 (plansza 19) ...

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie