Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jezusek Palmowy

Jezusek Palmowy

Chrystus na osiołku (ze zbiorów Musée de Cluny )

Jezusek Palmowy zwany też Lipowym lub Dębowym oraz Osiołkiem Palmowym – drewniana figura Chrystusa na osiołku, wożona na podstawie-wózku podczas uroczystej procesji w Niedzielę Palmową . W ten sposób odtwarzano triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdy ludzie witali go rzucanymi mu pod nogi płaszczami i gałązkami palmy oraz słowami Hosanna .

Zwyczaj ciągnięcia figury Jezusa na osiołku podczas procesji znany jest od średniowiecza. Najstarsze znane informacje dotyczące tej tradycji pochodzą z X wieku, a najstarsze zachowane figury – z ok. 1200. Zwyczaj kultywowany był do końca XVIII wieku, po czym został zakazany przez władze kościelne. Mimo to przetrwał do dziś w Tokarni ; odnawiany jest w Szydłowcu . Kultywowany jest także w kilku miejscowościach niemieckich (m.in. Thaur koło Innsbrucka )[1].

Zachowała się także część figur Chrystusa na osiołku. Z terenów historycznej Małopolski znane są cztery: z Szydłowca (obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie), klasztoru klarysek w Starym Sączu (zachowany bez wózka), Rybiego Nowego (zachowany częściowo, obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie) i nieznanej miejscowości (zachowany częściowo, obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie)[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Wokół Wita Stwosza, Kraków 2005, , s. 136-7 [nota poświęcona Chrystusowi na osiołku z Szydłowca, autor Wojciech Walanus].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jezusek Palmowy":

Malezja ...

Klon ...

Wielkanoc dyngusie , Siuda Baba , wieszanie Judasza , pogrzeb żuru i śledzia , pucheroki , palma wielkanocna , Jezusek Palmowy .Spis treści1 Obchody Wielkanocy w kościołach protestanckich2 Wyznaczanie daty Wielkanocy w ...

Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO w Europie ...

Nigeria ...

Oleje ...

Benin ...

Góra Gellerta ...

Świeca ...

Herb Wenezueli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jezusek Palmowy":

Kwasy karboksylowe (plansza 13) ...

Kwasy karboksylowe (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie