Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jezioro Aralskie

Jezioro Aralskie

Jezioro Aralskie
Jezioro Aralskie w sierpniu 2009 roku. Czarna linia oznacza linię brzegową z lat 60. XX w.

Jezioro Aralskie w sierpniu 2009 roku. Czarna linia oznacza linię brzegową z lat 60. XX w.
Państwo   Kazachstan
  Uzbekistan
Powierzchnia (w roku 2007): 16 600 km²
(w roku 1960): 68 000 km²
Wysokość lustra37 m n.p.m.
Zasolenie 45‰
Rzeki zasilające Amu-daria , Syr-daria
Rzeki wypływającebezodpływowe
Miejscowości nadbrzeżne(do lat 70 XX w.):
Aralsk , Mujnak
Położenie na mapie Kazachstanu:

Jezioro Aralskie
45°15'02.5″N 60°34'23.2″E / 45.250694, 60.573111 Na mapach: 45°15'02.5″N 60°34'23.2″E / 45.250694, 60.573111

Jezioro Aralskie (nazywane przez miejscowych Morzem Aralskim) – bezodpływowe , reliktowe , słone jezioro w Kazachstanie i Uzbekistanie , zanikające na skutek ludzkiej działalności. W jego miejscu znajdują się obecnie trzy oddzielne zbiorniki: Jezioro Północnoaralskie , jezioro (dawna zatoka) Tuszczibas i południowo-zachodni basen dawnego Jeziora Aralskiego. Basen południowo-wschodni zanikł w maju 2009 roku[1], okresowo bywa jednak zalewany[2].

W latach 60. XX w. było to czwarte pod względem powierzchni jezioro na Ziemi. Od tego czasu stale kurczy się z powodu odprowadzania wody z zasilających jezioro rzek Amu-daria i Syr-daria w celach irygacyjnych . Już w roku 1918 władze radzieckie zdecydowały, że na suchych połaciach Kazachskiej SRR , Uzbeckiej SRR i Turkmeńskiej SRR , wzdłuż Amu-darii i Syr-darii uprawiana będzie na wielką skalę bawełna , która ma się stać "białym złotem", podstawą ekonomii tych republik. W wyniku tych działań republika uzbecka wkrótce stała się (i do dziś Uzbekistan pozostaje) największym eksporterem bawełny na świecie. Jednocześnie w regionie doszło do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości.

Spis treści

Zanik jeziora

Zanikanie jeziora od r. 1960
Wysychanie wód Jez. Aralskiego: zdjęcia z 1989 i 2008 roku
Animacja pokazująca zanikanie jeziora od 2000 do 2009 roku

Budowa kanałów przecinających pustynne obszary Kara-kum prowadzona była na wielką skalę od lat 30. , przez pierwsze dziesięciolecia całkowicie wbrew wszelkim zasadom sztuki hydrologicznej . W rezultacie aż od 30 do 70 % wody, odbieranej rzekom Syr-daria i Amu-daria bezpowrotnie wsiąkało w glebę lub parowało, nie docierając ani do upraw, ani do jeziora. Szacuje się, że do 1960 od 20 do 50 km³ wody zamiast zasilić jezioro - wsiąkło w ziemię. Nawet do dziś tylko 12% długości kanałów nawadniających uszczelniono i zabezpieczono przed stratami wody. Część wód Amu-Darii trafiła ponadto do znajdującej się na zachód od rzeki Kotliny Sarykamyskiej, gdzie wypełnia powstałe w niej w ciągu XX wieku słone Jezioro Sarykamyskie .

Od lat 60. poziom wody w jeziorze zaczął systematycznie opadać w tempie około 20 cm rocznie. W następnej dekadzie już 50-60 cm rocznie, potem nadal przyspieszył i dziś wynosi nawet 80-90 cm rocznie. W 1960 powierzchnia jeziora wynosiła 68 tys. km² (niemal tyle, co powierzchnia Republiki Irlandii ), do roku 2004 powierzchnia jeziora zmniejszyła się o 3/4, do 17 160 km² . W 1960 jezioro było czwartym co do wielkości na świecie, obecnie spadło na szesnaste miejsce. Zanikanie wód jeziora doprowadziło do jednej z największych katastrof ekologicznych na obszarze byłego ZSRR , co nie było zresztą żadnym zaskoczeniem dla władz sowieckich, którym raporty o przewidywanym wyschnięciu jeziora przedstawiono już wiele lat wcześniej. Przeważyła jednak irracjonalna teza, że powstanie i istnienie jeziora Aralskiego jest "oczywistą pomyłką natury", i że bieżące potrzeby społeczeństwa sowieckiego Uzbekistanu są ważniejsze od opinii ekologów. Wykorzystanie wód Amu-darii i Syr-darii do nawadniania rosło więc nadal mimo obserwowanego zanikania jeziora i w okresie między 1960 a 1980 rokiem podwoiło się. W tym samym czasie podwoiła się też skala produkcji uzbeckiej bawełny.

Zagrożenia

Również co najmniej od lat 60. XX w. na znajdującej się na Jeziorze Aralskim wyspie Wozrożdienija (Odrodzenia) znajdował się sowiecki tajny poligon broni biologicznej . Z powodu stale postępującego wysychania jeziora, mniej więcej pomiędzy czerwcem 2000 a czerwcem 2001 zanikł pas wody dzielący południowy brzeg wyspy od terytorium Uzbekistanu . Od tego czasu żyjące w tym rejonie zwierzęta lądowe mogą bez przeszkód przemieszczać się pomiędzy byłym poligonem a otaczającym go lądem stałym, co w istotny sposób zwiększa niebezpieczeństwo niekontrolowanego i nie dającego się przewidzieć rozprzestrzeniania z porzuconych laboratoriów nieznanych szczepów groźnych drobnoustrojów. W 2002 roku została przeprowadzona ekspedycja, w wyniku której zneutralizowano 100-200 ton pozostawionego tam wąglika .

Nowo powstała pustynia Aralkum , zajmująca obszar dawnego dna jeziora, jest skażona środkami ochrony roślin spłukiwanymi z pól przez kanały nawadniające. W rejonie tym wieją silne wiatry zachodnie, które przenoszą pył i zanieczyszczenia na odległość tysięcy kilometrów.

Perspektywy

W 2003 roku ruszył ambitny projekt - jedno z największych przedsięwzięć - wspierany przez Bank Światowy podwyższenia poziomu wód w północnym skrawku jeziora Aralskiego i przywrócenia mu dawnej świetności. Mocno zaangażowany jest w to prezydent Kazachstanu. W sierpniu 2005 ukończono Tamę Kokaral , która oddzieliła wody północnej części Jeziora Aralskiego, nazywanego obecnie Jeziorem Północnoaralskim od jego znacznie większej, południowej części. Tama ta wybudowana jest w przewężeniu jeziora, na przedłużeniu naturalnego półwyspu Kokaral i od niego wzięła nazwę. Od tego czasu poziom zasilanego wodami Syr-Darii Jeziora Północnoaralskiego podniósł się, a jego zasolenie spadło, kosztem jednak wód południowej części jeziora. Planuje się podniesienie poziomu wody na tyle, by w 2015 Arał (Aralsk) mógł ponownie funkcjonować jako port[3].

Nie istnieją plany rewitalizacji południowej części jeziora w przewidywalnej przyszłości. Obszar objęty pustynnieniem jest zbyt duży, a parowanie wód zbyt intensywne, żeby podobne przedsięwzięcie było możliwe. Wschodni basen jeziora zanikł całkowicie w maju 2009 roku[1]. Jednak budowa kanału, który odprowadzałby wody Amu-Darii bezpośrednio do głębszego zachodniego zbiornika, mogłaby zmniejszyć jego zasolenie i umożliwić odrodzenie rybołówstwa w regionie[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jezioro Aralskie":

Zambezi ...

Ren ...

Wag ...

Uznam ...

Cieśnina ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Nowa Anglia ...

Zugspitze ...

Mantua ...

Rekultywacja jezior ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jezioro Aralskie":

014. Odmiana czasowników modalnych - Czas przeszły niedokonany. Imperfekt. (plansza 19) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Użytkowanie i zagrożenia wód słodkich (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie