Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jewgienij Łapiszyn

Jewgienij Łapiszyn

Jewgienij Petrowicz Łapiszyn (Ur. 1900 - zm. 1956 ), były oficer polityczny Armii Czerwonej oraz były wysoki funkcjonariusz radzieckich organów bezpieczeństwa NKWD / NKGB / MGB / MWD , m.in. naczelnik Wydziału IV Komisariatu Bezpieczeństwa Państwowego Związku Radzieckiego .

Spis treści

Wykształcenie i praca

Urodzony w maju 1900 roku w Jekaterynburgu , w rodzinie rosyjskiego ślusarza. Szkołę rozpoczął w 1910 roku w rodzinnym mieście. W 1915 roku także pracował jako mechanik w zakładach Grinberga i do 1917 roku w kilku innych zakładach w Jekaterynburgu . W 1921 roku ukończył specjalne kursy propagandowe w akademii robotniczo-chłopskiej Armii Czerwonej. W 1929 roku skończył także specjalne kursy polityczne w wojskowo-politycznej akademii RKKA , a w 1937 roku wyższą szkołę organizacji partyjnej przy Komitecie Centralnym Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) WKP(b) .

Służba w Armii Czerwonej

Do Armii Czerwonej, jeszcze wówczas nazywanej Gwardią Czerwoną, wstąpił w listopadzie 1917 roku i przez następne 8 miesięcy służył w sztabie 5. pułku w swoim rodzinnym mieście Jekaterynburgu. Od 1924 do 1991 roku znany jako Swierdłowsk. W marcu 1919 roku został ranny podczas bitwy i następne 4 miesiące spędził na leczeniu i rehabilitacji. Do służby wrócił w lipcu 1917 roku, trafił jako pracownik polityczny do 554. pułku, w którym służył do maja 1920 roku.
W późniejszych latach służył w Armii Czerwonej m.in. jako mechanik i do 1924 roku ukończył jeden z kursów RKKA i służył w Syberyjskim Okręgu Wojskowym, gdzie następnie do października 1926 roku skończył szkołę partyjno-polityczną przy Syberyjskim Okręgu Wojskowym. Do 1930 roku służył jako oficer polityczny różnych oddziałów, pułków, aż w lipcu 1930 roku został mianowany zastępcą oficera ds. politycznych 14 dywizji piechoty. Później przeniesiony został do Leningradu, gdzie do 1936 roku pracował na różnych stanowiskach politycznych.

Służba w organach bezpieczeństwa

Stopnie

  • 1937 - st.lejtnant bezpieczeństwa państwowego
  • 1938 - kapitan bezpieczeństwa państwowego
  • 1939 - major bezpieczeństwa państwowego
  • 1940 - st.major bezpieczeństwa państwowego
  • 1943 - komisarz bezpieczeństwa państwowego
  • 1945 - komisarz bezpieczeństwa państwowego 3 rangi
  • 1945 - generał lejtnant

Odznaczenia i medale

W swojej wieloletniej służbie w Armii Czerwonej i aparacie bezpieczeństwa Jewgienij Łapiszyn, został odznaczony, m.in.

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Jewgienij Łapiszyn":

1933 ...

1929 ...

1974 ...

Juwieljan Dawidowicz Sumbatow-Topuridze ...

Jewgienij Łapiszyn Odznaczenia i medaleW swojej wieloletniej służbie w Armii Czerwonej i aparacie bezpieczeństwa Jewgienij Łapiszyn, został odznaczony, m.in.1938 — Medalem Zasłużonego Pracownika WCzK-GPU1939 — Orderem ...

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR ...

GRU ...

I Zarząd Główny KGB ...

Wojna domowa w Rosji ...

KGB ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jewgienij Łapiszyn":

49. Stosunki Polski z wybranymi państwami (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie