Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jet Propulsion Laboratory

Jet Propulsion Laboratory

Ośrodek JPL w Pasadenie

Jet Propulsion Laboratory ( pl. Laboratorium Napędu Odrzutowego) – jedno z centrów badawczych NASA , znajduje się w miejscowości Pasadena w stanie Kalifornia , ok. 50 km na północ od Los Angeles . JPL jest odpowiedzialny za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA, jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi.

Wśród projektów prowadzonych w laboratorium JPL znalazły się takie jak: misja Gallileo Jupiter czy misje łazików marsjańskich: Mars Pathfinder ( 1997 ) oraz dwóch bliźniaczych łazików ( Opportunity i Spirit ) w ramach Mars Exploration Rovers ( 2003 ). Łączność z próbnikami pozaziemskimi JPL utrzymuje za pośrednictwem sieci radioteleskopów kosmicznych Deep Space Network, znajdujących się w Goldstone w Kalifornii, w Madrycie ( Hiszpania ) i Canberze ( Australia ). Do dziś laboratorium w Pasadenie przeprowadziło misje badawcze do wszystkich planet Układu Słonecznego .

Historia JPL

Pomieszczenie nadzoru misji kosmicznych w JPL

Historia laboratorium JPL sięga roku 1936 , kiedy to w październiku kilkoro studentów przeprowadziło w pobliżu centrum Pasadeny testy napędu małego silnika rakietowego, pod kierownictwem profesora Guggenheim Graduate School of Aeronautics (GALCIT) w Kalifornijskim Instytucie Technologii (Caltech) , Theodore'a von Kármána.

Od tamtej pory rozpoczęto regularne badania nad napędami i paliwami do silników rakietowych.

Nazwa "Jet Propulsion Laboratory" pojawia się po raz pierwszy w listopadzie 1943 .

W grudniu 1958 JPL zostaje włączony do National Aeronautics and Space Administration (NASA) . Jest to początek drogi JPL, do tego by stać się głównym laboratorium pracującym nad eksploracją Kosmosu na świecie.

Najważniejsze wydarzenia:

  • sierpień 1961 : W kosmos leci rakieta Ranger 1, stawiając podwaliny dla pozostałych misji z serii Ranger, które umożliwiły późniejsze załogowe loty w ramach programu Apollo .
  • luty 1962 : John Glenn jako pierwszy Amerykanin, okrąża orbitę ziemską.
  • lipiec 1965 : Statek Mariner 4 fotografuje planetę Mars .
  • czerwiec 1966 : Pierwszy statek z serii Surveyor ląduje w pobliżu Księżycowego równika na obszarze nazywanym Oceanem Sztormów
  • lipiec 1969 : Pierwszy amerykański astronauta ląduje na Księżycu.
  • lipiec 1976 : Sonda Viking 1 okrąża a następnie ląduje na Marsie .
  • 1978 : powstaje "system obsługi bazy danych" dBase .
  • styczeń 1986 : Eksplozja statku Challenger , powoduje opóźnienia w realizacji misji JPL: Galileo , Magellan oraz Ulysses .
  • lipiec 1997 : Lądownik Pathfinder z pojazdem Sojourner ląduje na Marsie.
  • styczeń 2004 : Łaziki Spirit i Opportunity lądują na powierzchni Marsa. Ich głównym zadaniem jest znalezienie śladów obecności wody na Czerwonej Planecie.

Zwiedzanie JPL

JPL oferuje darmowe zwiedzanie laboratorium dla grup zorganizowanych oraz osób prywatnych. Niezbędne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji drogą telefoniczną.

Uwaga: W chwili obecnej, niezbędne jest dokonanie rezerwacji minimum na 6 miesięcy wcześniej. W związku ze znaczącym zainteresowaniem odwiedzających, najwcześniejsze wolne terminy dostępne są dopiero za ponad 8 miesięcy.

Zgodnie z wymogami JPL, wszyscy odwiedzający laboratorium, którzy nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych muszą przedstawić ważny paszport lub wizę pobytową (zieloną kartę).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jet Propulsion Laboratory":

Albumina ...

Sporty wodne ...

1932 ...

Tranzystor ...

1938 ...

Ziemia ...

1946 ...

National Aeronautics and Space Administration celu badanie Jowisza znajdują się dopiero w fazie planowania.Natomiast należąca do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie organizuje misję lądownika Phoenix , który został ...

Tytan (pierwiastek) ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jet Propulsion Laboratory":

Strona bierna, Present Simple, Past Simple - część 1 (plansza 20) ...

Wycieczka do Londynu (plansza 29) ...

105. Metabolizm: odżywianie się autotrofów cz.2 (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie