Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Józef Szaniawski (dziennikarz)

Józef Szaniawski (dziennikarz)

Józef Szaniawski

Urodzony 4 października 1944
Lwów

Józef Szaniawski (ur. 4 października 1944 we Lwowie ) – polski politolog , doktor historii, sowietolog , dziennikarz . Publicysta i felietonista Naszego Dziennika , Naszej Polski oraz Telewizji Trwam , Radia Maryja i internetowego SIM Radia. Wykładowca i profesor mianowany Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki , Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz WSKSiM w Toruniu. Do połowy lat 90. XX wieku był związany z piosenkarką Haliną Frąckowiak , z którą ma syna Filipa Frąckowiaka[1].

Spis treści

Życiorys

PRL

W latach 1970 - 1985 był redaktorem PAP w Warszawie. We wczesnych latach PRL przez krótki okres czasu należał do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej [2]. Od 1973 nawiązał konspiracyjną współpracę z Radiem Wolna Europa , któremu przekazał wiele depesz nieocenzurowanych jeszcze przez władze komunistyczne. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca tajnych korespondencji. Poznał wtedy Jana Nowaka Jeziorańskiego . Działał przeciw wpływom radzieckim w Polsce i na rzecz integracji Polski z NATO . W 1985 został wykryty przez WSW i SB , aresztowany i fałszywie oskarżony o współpracę z CIA . Sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. W latach 1985 - 1990 był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie . Uniewinniony przez Sąd Najwyższy . Wyszedł na wolność wiosną 1990 , jako ostatni więzień PRL .

III RP

Został pełnomocnikiem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce , organizując kampanię o przywrócenie mu dobrego imienia. Przyczynił się do ujawnienia jego misji wywiadowczej oraz do jego rehabilitacji. W 1998 przygotował wizytę pułkownika w Polsce .

W latach 19902003 publikował w prasie polskiej i polonijnej w USA , m.in. w " Tygodniku Solidarność ", " Wprost ", " Polsce Zbrojnej ", " Nowym Świecie ", " Gazecie Polskiej ", "Dzienniku Chicagowskim", " Nowym Dzienniku ", " Dzienniku Związkowym ". W latach 1994 - 2003 wykładał w Instytucie Dziennikarstwa UW , od 1996 do 2001 profesor nadzwyczajny i prorektor w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza . Od 2001 wykłada w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego . Jest również wykładowcą w założonej przez o. Tadeusza Rydzyka toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz publicystą i felietonistą Naszego Dziennika , Naszej Polski , Radia Maryja , Telewizji Trwam i internetowego SIM Radia[3].

Autor kilku tysięcy artykułów, esejów politycznych, książek (zwłaszcza o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim i Józefie Piłsudskim ), audycji radiowych i scenariuszy filmów dokumentalnych. Ostatnią jego publikacją jest książka-album "Grunwald pole chwały" wydana przez wydawnictwo Ex Libris w lipcu 2010 .

Wybrane publikacje

  • Reduta-Polska między historią a geopolityką Warszawa-Chicago, 2002
  • Samotna misja pułkownik Kukliński i zimna wojna Warszawa-Chicago, 2003
  • Pułkownik Kukliński - Misja Polski Wydawnictwo Ex Libris Warszawa-Chicago, 2005 (przedmowa - Tomasz Lis )
  • Pułkownik Kukliński - tajna misja Wydawnictwo RYTM Warszawa 2008
  • Victoria Polska. Marszałek Piłsudski w obronie Europy Wydawnictwo Ex Libris Warszawa 2009 (przedmowa - biskup Tadeusz Płoski )
  • Grunwald pole chwały, Wydawnictwo Ex Libris Warszawa 2010 (przedmowa - biskup Tadeusz Płoski )

Przypisy

  1. Jolanta Nadzieja Szaniawska: Wywiad z Haliną Frąckowiak . tnpolonia.com, grudzień 2005. [dostęp 2009-12-04].
  2. Angora 2006 nr 3 s. 8
  3. Józef Szaniawski w SIM Radio

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Józef Szaniawski (dziennikarz)":

Adwentyzm ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1749 ...

1884 ...

Karl Philipp Schwarzenberg ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Józef Szaniawski (dziennikarz)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie