Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jerycho

Jerycho - (arab. أريحا, hebr. יריחו) – arabskie miasto położone w Judei, we wschodniej części Palestyny, w pobliżu rzeki Jordan. Miasto znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.

Miasto jest położone około 270 metrów poniżej p.m. i stąd uważane jest za najniżej położoną miejscowość na świecie.

Historia

Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata i prawdopodobnie najstarszym nieprzerwanie istniejącym siedliskiem ludzkim.

W pobliżu obecnego Jerycha już 11 000 lat temu istniały trzy odrębne siedliska ludzkie. Było to spowodowane najprawdopodobniej dogodną lokalizacją – w pobliżu źródła wody i prowadzącego ze wschodu na zachód szlaku na północ od Morza Martwego.

Tell es-Sultan

Najstarsze z siedlisk znajduje się na terenie dzisiejszego Tell es-Sultan (lub Tell Sultan) w odległości kilku kilometrów od miasta, wywodzące się z okresu neolitu preceramicznego. W języku arabskim tell oznacza kopiec lub wieżę – taki kopiec powstał przez swoiste "nabudowywanie" nowych części miasta na stare, co jest powszechne na Bliskim Wschodzie i w Anatolii.

Istnienie siedliska podzielono na kilka okresów:

Kultura natufijska

Okres Rewolucji neolitycznej (przedneolityczny), przed przejściem tamtejszej społeczności do osiadło-rolniczego trybu życia. Pierwsze konstrukcje kamienne w tamtym rejonie wywodzą się z ok. IX tysiąclecie p.n.e.(9000 r.p.n.e.).

NPC A

Neolit preceramiczny A – ok. 8350 r.p.n.e do 5850 r.p.n.e.. Czterohektarowa osada otoczona murem kamiennym o wysokości około 3,5 m z dziesięciometrowej wysokości kamienną wieżą w połowie długości jednej ze ścian muru. Zabudowa – okrągłe domy z cegieł z błota suszonego na słońcu. Mieszkańcy trudnili się uprawą pszenicy, jęczmienia i roślin strączkowych, a także handlem i polowaniem na dzikie zwierzęta.

NPC B

Neolit preceramiczny B – ok. 7220 p.n.e. do 5850 p.n.e. Mieszkańcy osady rozszerzyli zakres uprawianych roślin, prawdopodobnie udomowili owce. Odnaleziono czaszki noszące ślady wskazujące na wykorzystywanie ich w celach kultu religijnego(niektóre pomalowane na czerwoni z wymodelowanymi twarzami z gipsu).

Po okresie NPC A osada znajdowała się przez pewien czas w zastoju, po którym nowe siedlisko (okres NPC B) stworzono na zerodowanej powierzchni poprzedniego. Jego zabudowę stanowiły wielokątne (głównie na planie prostokąta lub zbliżonym) budynki z zaokrąglonych cegieł z osuszonego błota stawianych na kamiennych fundamentach. Składało się na nie na ogół kilka pokoi (często dużych, o powierzchni przekraczającej 20 m kw., podzielonych na mniejsze części) z wapiennymi podłogami otaczających centralny dziedziniec wyłożony gliną.

Kathleen Kenyon zidentyfikowała jeden z budynków jako (prawdopodobnie) świątynię, jako że w jego ścianie znajdowała się nisza, do której doskonale pasował znaleziony nieopodal kawałek kolumny ze skały wulkanicznej.

Zmarli mieszkańcy osady grzebani byli pod podłogami swoich domostw. Nie wszystkie szkielety były kompletne, niektóre nosiły ślady przebywania na powietrzu. Odnaleziono też komorę zawierającą siedem czaszek pozbawionych szczęk, z częściami twarzowymi pokrytymi gipsem i muszlami ślimaków morskich umieszczonymi w oczach.

Inne znaleziska

  • krzemienne groty strzały, precyzyjnie oszlifowane ostrza sierpów, dłuta, drapaki, toporki.
  • przedmioty obsydianowe niewiadomego pochodzenia.
  • kamienne żarna i pięściaki, wapienne naczynia
  • szpachle i wiertła z kości
  • stylizowane, antropomorficzne figury gipsowe i gliniane niemal naturalnych rozmiarów
  • paciorki
Neolit ceramiczny

IV tysiąclecie p.n.e. – Jerycho było w tym okresie zamieszkane i szybko się rozwijało. Typ zabudowy pozostał jednak w przeważającym stopniu tożsamy z poprzednim okresem. Epoka brązu

Wiele miast Kanaanu uległo zniszczeniu w XVI wieku p.n.e. podczas najazdów egipskich. Około XIII wieku p.n.e. wg przekazów biblijnych mury miasta zostają ponownie zburzone przez Izraelitów .Archeologiczne dowody potwierdzają ten fakt, jak i to, że również wówczas Jerycho otoczone było murem z kamienia i cegły. Biblia w Księdze Jozuego podaje słynny opis zniszczenia murów Jerycha.

Tło biblijne Jerycho wspomniane jest w Starym Testamencie (wg nazewnictwa chrześcijańskiego) ponad 70 razy:
  • Księga Liczb – Bóg ukazuje Mojżeszowi ziemię, jaką da jego ludowi. (34,1)
  • Księga Jozuego – słynne oblężenie Jerycha i zburzenie jego murów. (6,26)
  • 1 Księga Królewska - odbudowa Jerycha przez Chiela z Betelu. (16,34)
Nie brak wzmianek w Nowym Testamencie:
  • Ewangelia Mateusza – Niewidomi pod Jerychem. (20,29-34)
  • Ewangelia Marka – Niewidomy pod Jerychem. (10,46-52)
  • Ewangelia Łukasza – Miłosierny Samarytanin. (10,30-37)
  • Ewangelia Łukasza – Zacheusz. (19,1-10)
  • List do Hebrajczyków – Przykład o murach Jerycha. (11,30)
Historia współczesna

Miasto zostało zajęte przez Izrael po wojnie sześciodniowej w 1967. Stało się pierwszym miastem oddanym Autonomii Palestyńskiej w 1994 na mocy Porozumień z Oslo. Później ponownie zajęte przez Izrael, zostało oddane Palestyńczykom 16 marca 2005 roku.

W 1998 w mieście otwarto wielki hotel z kasynem, który przez kilka lat był największym prywatnym miejscem zatrudnienia na Zachodnim Brzegu. Obecnie zamknięty z powodu Intifady Al-Aksa, pozostaje jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Jerycha.


Inne hasła zawierające informacje o "Jerycho":

Jaser Arafat ...

Autostrada 1 (Izrael) ...

Wojna sześciodniowa ...

Arka Przymierza ...

Judea (kraina) ...

Nantes ...

Eliasz ...

Elizeusz ...

VI tysiąclecie p.n.e. ...

VII tysiąclecie p.n.e. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jerycho":

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 13) ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 5) na mocy którego utworzono Autonomię Palestyńską obejmującą większość Strefy Gazy i miasto Jerycho. W 1996 roku prezydentem Autonomii został Jaser Arafat. Sprawował on tę ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie