Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

O kulcie jednostki i jego następstwach

O kulcie jednostki i jego następstwach

O kulcie jednostki i jego następstwach ( ros. О культе личности и его последствиях) – tajny referat Chruszczowa wygłoszony 24 i 25 lutego 1956 r. na zamkniętym posiedzeniu XX Zjazdu KPZR przez Nikitę Chruszczowa , sekretarza generalnego KPZR , przywódcę ZSRR i następcę Józefa Stalina .

Spis treści

Treść raportu i jego znaczenie

W referacie tym Stalin został ukazany jako zbrodniarz stojący na czele partii bolszewików , winny zbrodniom, które zostały popełnione, gdy sprawował władzę, i wprowadzeniu tzw. kultu jednostki .

W ten sposób Chruszczow, członek ścisłego kierownictwa WKP(b) od początku wielkiej czystki , obarczył wyłączną odpowiedzialnością za terror zmarłego Stalina i rozstrzelanego później Berię . Odpowiedzialność za krwawy terror została zatem ograniczona do kwestii personalnych, z pominięciem źródeł systemowych. System państwa totalitarnego miał bowiem pozostać nietknięty, przy ograniczeniu policyjnych represji, określanych jako błędy i wypaczenia słusznych założeń systemu dyktatury bolszewików nazywanej przez nich dyktaturą proletariatu.

Oznaczało to gwarancję bezpieczeństwa osobistego dla partyjnej nomenklatury , współpracowników i wykonawców woli Stalina - ludzi których do władzy wyniósł terror lat 30. XX wieku. Jednocześnie oznaczał on też pozytywne zmiany dla milionów zwykłych ludzi w ZSRR i w podporządkowanych mu krajach satelickich. Chruszczow ogłosił amnestię[1] dla milionów więźniów Gułagu i drastycznie ograniczył[1] system obozów koncentracyjnych - od tej pory trafiali do nich w zasadzie więźniowie kryminalni.

Rok wygłoszenia referatu stanowi też cezurę czasową początku tzw. odwilży w ZSRR, podczas której możliwe się stały publikacje utworów byłych więźniów obozów, jak np. Aleksandra Sołżenicyna .

Publikacja

Raport w ZSRR otwarcie aż do 1989 roku nie był publikowany, ale bezpośrednio po XX zjeździe był czytany i omawiany na tzw. dniach otwartych listów na dostępnych dla wszystkich zebraniach partyjnych i komsomolskich.

Tekst raportu został po XX Zjeździe KPZR opublikowany w Polsce jako druk ścisłego zarachowania KC PZPR . Kopia jednego z egzemplarzy została przekazana korespondentom zachodnim w Polsce przez Henryka Hollanda . Opublikowany na Zachodzie wywołał wstrząs przede wszystkim w środowiskach komunistycznych i komunizujących intelektualistów, traktujących dotychczasowe doniesienia o terrorze i zbrodniach w ZSRR jako antykomunistyczną propagandę.

W Polsce szerokie upowszechnienie referatu było pretekstem do antystalinowskich wystąpień w ramach PZPR ( rewizjonizm ), które w połączeniu z ruchem robotniczym po wydarzeniach poznańskich z czerwca 1956, doprowadziły w konsekwencji do wydarzeń Polskiego Października , dojścia do władzy Władysława Gomułki i znaczącego złagodzenia polityki partii komunistycznej w Polsce.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Anne Applebaum , Gułag , Warszawa 2005, s. 467 i następne
    Aleksander Sołżenicyn , Archipelag Gułag , Warszawa 1990,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "O kulcie jednostki i jego następstwach":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Dzień Zmarłych ...

Most Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie ...

Biegun północny ...

Terabajt ...

Rak języka ...

Mieszko II Lambert ...


Inne lekcje zawierające informacje o "O kulcie jednostki i jego następstwach":

Schemat blokowy algorytmu (plansza 2) ...

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 1) ...

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie