Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jarosław Ładosz

Jarosław Ładosz

Jarosław Ładosz (ur. 1924 , zm. 1997 ) – polski filozof - marksista - leninista , logik , jeden z najwybitniejszych filozofów marksistowskich w Polsce, przewodniczący Związku Akademickim Młodzieży Polskiej,doktorant Adama Schaffa, profesor i wieloletni dyrektor Instytutu Filozofii, Socjologii i Logiki Uniwersytetu Wrocławskiego , profesor i dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, redaktor naczelny lewicowego pisma Nowe Horyzonty. Redaktor /od końca lat siedemdziesiątych / nowej edycji dzieł W.I.Lenina w Polsce.Członek i działacz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej. Od 1990 roku do śmierci w 1997 roku prezes Stowarzyszenia Marksistów Polskich.

Początkowo zajmował się głównie logiką matematyczną i teorią poznania.Później jego zainteresowania ewoluowały w stronę filozofii i socjologii, które programowo uprawiał jako materializm historyczny i dialektyczny.Ortodoksyjny marksista, wielki znawca dorobku K. Marksa i całej tradycji myśli marksistowskiej, historii ruchu robotniczego. Krytyk marksistowskiej scholastyki i apologetyki. W dyskusjach dotyczących socjalizmu w Polsce zajmował stanowisko uznające, że w Polsce nie ma społeczeństwa socjalistycznego / tym bardziej komunistycznego / lecz mamy do czynienia ze społeczeństwem okresu przejściowego z dyktaturą proletariatu jako formą organizacji politycznej i państwowej. Podkreślał istnienie w Polsce klas społecznych, sprzeczności, wyzysku i walki ideologicznej i politycznej.Przedmiotem jego krytyki była zarówno ta tendencja w ramach polskiego marksizmu, która nawiązywała do "młodego Marksa" i próbowała rozwijać jego myśl w duchu młodomarksowskiego humanizmu, m.in. Adam Schaff , Marek Fritzhand , jak i socjologizujący nurt empiryczny. Ten ostatni - reprezentowany m.in. przez J.J. Wiatra, W.Wesołowskiego - był przez J. Ładosza traktowany jako marksizm zdegenerowany i jednocześnie apologetyczny wobec status quo.Krytykował także marksizm szkoły poznańskiej i tzw. warszawską szkołę etyczną. Pozostawał pod wyraźnym wpływem francuskiej myśli społecznej: Jean Piaget / widać to zwłaszcza w "Szkicach z epistemologii matematyki"/ a później Louis Althusser . W środowisku krytyczno-marksistowskim Wrocławia, Katowic, Polski, postać legendarna i dla bardzo wielu fascynująca swoim krytycyzmem, szerokimi horyzontami, pasją, odwagą i zaangażowaniem politycznym na rzecz stworzenia społeczeństwa socjalistycznego.

W latach wojny działał w organizacji Polskich Socjalistów, a od 1942 r. w Polskiej Partii Robotniczej oraz w Gwardii Ludowej. Wkrótce,28 kwietnia 1943 roku jako dziewiętnastoletni chłopiec, został aresztowany wraz z Wandą Jakubowską i Szymonem Syrkusem. Po uwięzieniu na Pawiaku osadzony w obozach koncentracyjnych: Oświęcim-Brzezinka, Oranienburg, Sachsenhausen i Barth (komando Ravensbürck). Syn Janiny Dziarnowskiej . Znawca i miłośnik Jaroslava Haška i Józefa Szwejka.

Dzieła

  • Szkice z epistemologii matematyki: matematyka jako działalność konstruktywna, wyd. Książka i Wiedza , Warszawa 1968 ;
  • Marksistowska teoria walki klas, Warszawa 1969 ;
  • Dialektyka a społeczeństwo / razem z S. Kozyrem-Kowalskim / Warszawa 1972
  • Materializm dialektyczny, Warszawa 1973;
  • Przedmiot filozofii i jej rola społeczna, Warszawa 1976;
  • Klasa a zawód, wyd. Książka i Wiedza , Warszawa 1980 ;
  • Przeciw pustym frazesom, wyd. Książka i Wiedza , Warszawa 1984 ;
  • Socjalizm i komunizm, Warszawa 1985 .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jarosław Ładosz":

Mieszko II Lambert ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

XXI wiek ...

1039 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

1038 ...

Stepan Bandera ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jarosław Ładosz":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

18. Organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej ? Rada Ministrów (plansza 4) ...

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie