Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Chinese crested dog - czyli częściowo owłosiony chiński grzywacz
Kraj patronacki Wielka Brytania
Kraj pochodzenia Chiny
Wymiary
Wysokość28 - 33 cm psy,
23 - 30 cm suki
Masamax. 5,5 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa IX, Sekcja 4,
nr wzorca 288
AKC Toy
ANKC Grupa 1 - (Toys)
CKC Grupa 5 - (Toys)
KC(UK) Toy
NZKC Toy
UKC Grupa 8 - Companion Dog
Wzorce rasy
FCI AKC ANKC CKC KC(UK) NZKC UKC

Grzywacz Chiński (Chinese Crested Dog) - jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa gr IX, w sekcji psów nagich.

Spis treści

Wygląd

Chiński grzywacz - odmiana owłosiona, czyli Powder Puff

Budowa

Pies tej rasy jest niewielki, szczupły i delikatny. Ma wąską kufę , lecz nie spiczastą. Posiadają wydatny nos i duże uszy. U odmiany bezwłosej uszy muszą być "stojące", a u odmiany owłosionej dozwolone są uszy "stojące" i "półstojące". Oczy są w kształcie migdałów.

Szata i umaszczenie

U odmiany nagiej występują włosy na głowie, łapach i ogonie. Ich skóra jest delikatna i ciepła w dotyku, w ciągu roku zmienia kolor - zimą jest jaśniejsza, a latem wskutek opalania zmienia barwę na ciemniejszą.Psy odmiany nagiej powinno się myć co dwa, trzy tygodnie, gdyż zanieczyszczenia osiadają bezpośrednio na skórze.Latem trzeba chronić ich skórę od słońca kremem z filtrem.W zimie grzywacze nagie powinny być odziewane w ubranka dla piesków. Zimowe spacery powinny być krótkie, nie jest jednak tak, że grzywacze od razu marzną na kość. Nie możemy im pozwolić stać w miejscu, trzeba także w zimie uważać na łapki.U odmiany owłosionej - Powder Puff - występuje podszerstek i miękka okrywa włosowa. Są to psy niealergizujące (nawet odmiana owłosiona), włos strukturą przypomina włos ludzki. Występują we wszystkich barwach i ich odcieniach.

Zachowanie i charakter

Psy tej rasy są pogodne i radosne,niektóre osobniki mogą źle znosić obecność innych psów, są aktywne. Lubią aportować, ganiać z właścicielem, lub innymi psami. Gdy grzywacz przynosi zabaweczkę, chcąc się bawić, a nikt na to nie reaguje sam zaczyna podrzucać sobie i ganiać z zabawką po całym domu. Są skore do zabaw z dziećmi, bez oznak agresji(trzeba oczywiście pamiętać o wczesnej socjalizacji z dziećmi,innymi pieskami i różnymi sytuacjami), dobrze znoszą warunki miejskie.Mogą mieszkać w mieszkaniu, jak i na dworze (wtedy trzeba zapewnić im odpowiednie warunki). Lubią spacery w mieście, ale także bieganie po lasach i polach. Przywiązują się do właściciela. Mogą bawić się z innymi ludźmi, ale gdy stracą z oczu właściciela lub członka rodziny zaczynają go wszędzie szukać.Pieski tej rasy są niezwykle ciekawskie, muszą wszystko obadać, obwąchać.

Chiński grzywacz podczas pokonywania przeszkody w zawodach agility

Użytkowość

Grzywacz chiński jest hodowany jako pies rodzinny i do towarzystwa. Jest świetnym psim towarzyszem, świetnie rozumie swojego właściciela. Wspaniały pies rodzinny.

Zdrowie i pielęgnacja

Przeciętnie żyją ok. 12 lat, choć zdarzają się osobniki żyjące dłużej. Nagie grzywacze mogą mieć problemy z uzębieniem. Jak każde psy ras małych i miniaturowych są bardziej narażone na wady uzębienia, trzeba dbać o ich ząbki. Trzeba dbać o delikatną skórkę grzywaczy( używać w lecie kremów z filtrem itp.)

Popularność

Rasa ta w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Na wystawie Światowej w Poznaniu w roku 2006 było 256 grzywaczy w tym 127 psów i 129 suk.


Inne hasła zawierające informacje o "Grzywacz chiński":

II wiek ...

I wiek ...

1398 ...

1884 ...

Boris Blacher ...

1592 ...

1977 ...

1225 ...

1878 ...

1863 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzywacz chiński":

006. Chiny (plansza 6) ...

135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny (plansza 13) ...

013. Stoicyzm - cnota, natura, obowiązek (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie