Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan XXI

Jan XXI

Jan XXI
Ioannes Vicesimus Primus
Pedro Julião
Papież
Jan XXI
Herb Jan XXI
Data i miejsce urodzeniaok. 1210
Lizbona , Portugalia
Data i miejsce śmierci 20 maja 1277
Viterbo , Włochy
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 15 września 1276

Jan XXI, (Pedro Julião), (ur. pomiędzy 1205 a 1220 w Lizbonie – zm. 20 maja 1277 w Viterbo ) – papież w okresie od 15 września 1276 do 20 maja 1277 .

Biografia

Znany również jako Pedro Julião, Petrus Juliani, Petrus Hispanus, bądź Piotr Hiszpan był synem lekarza. Początkowo uczył się w szkole katedralnej w Lizbonie, następnie studiował w Paryżu . Zajmował się dialektyką i logiką. Szczególnie jednak interesowała go filozofia Arystotelesa . Studiował również medycynę i teologię.

W 1247 roku został wykładowcą medycyny na uniwersytecie w Sienie. Tam właśnie napisał swoje Summulae logicales, która przez następne trzysta lat była podstawowym traktatem na temat logiki. Około roku 1261 Juliao pojawia się w otoczeniu kardynała Ottoboniego Fieschi, w tym samym mniej więcej czasie zostaje diakonem w Lizbonie, a następnie archidiakonem w Vermuy w diecezji Braga. Najprawdopodobniej wtedy poznał Teobaldo Viscontiego. Gdy w 1271 T. Visconti został papieżem Grzegorzem X , mianował Pedra swoim osobistym lekarzem. Przebywając przy papieżu Juliao napisał Thesaurus pauperum, w którym podawał sposoby leczenia każdej części ciała. Także i to dzieło spotkało się z dużym zainteresowaniem. Robił szybką karierę. W 1273 został arcybiskupem Bragi, a wkrótce potem kardynałem - biskupem Frascati .

Po śmierci Grzegorza X nastąpiły dwa krótkie pontyfikaty – Innocentego V i Hadriana V . Następnie na tronie papieskim zasiadł Pedro Juliao, przyjmując imię Jana XXI pomimo tego, iż powinien przybrać imię Jan XX - zrobił to po zbadaniu papieskich archiwów, błędnie jednak interpretując, iż po papieżu Janie XIV wybrany został kolejny papież o tym imieniu, który został pominięty w oficjalnej numeracji. W istocie występującym w ówczesnych kronikach papieżem Janem był po prostu Jan XIV, uwięziony przez Antypapieża Bonifacego VII , który zawładnął wówczas Rzymem. Wbrew podaniom zmiana numeracji nie miała nic wspólnego z legendą o "Papieżycy Joannie" , która powstała dużo później.

Dokonania

Już na samym początku pontyfikatu wydał dwie bulle. W pierwszej potwierdzał decyzje swojego poprzednika o zmianie niektórych postanowień Soboru Lyońskiego II (1274). W drugiej potępił osoby, które brały udział w zamieszkach, jakie wybuchły podczas ostatniego konklawe .

Jan XXI od samego początku pontyfikatu musiał zmierzyć się z problemami politycznymi. W 1263 roku papież Urban IV oddał Karolowi Andegaweńczykowi Królestwo Sycylii. Od tamtej pory władca rozszerzał swoje wpływy w Rzymie i państwie papieskim, czemu papież starał się przeciwdziałać. Prowadził również negocjacje z cesarzem Rudolfem dotyczące Romagny – dawnego egzarchatu Ravenny. Chciał, by władca ostatecznie zwrócił ją państwu papieskiemu.

Papież rozpoczął też przygotowania do krucjaty, o podjęciu której zadecydował Sobór Lyoński II . Wysłał wezwania do różnych krajów. Odpowiedzieli na nie Filip III z Francji i Alfonso, władca Kastylii i Leonu. W lutym 1276 roku Filip złożył przysięgę, iż osobiście poprowadzi swoje wojska na Saracenów . Na przeszkodzie stanęła jednak wrogość pomiędzy oboma władcami, który toczyli spór o Królestwo Nawarry . Papież zaangażował się w mediacje pomiędzy nimi. Udało mu się pogodzić rządzących, jednak już w 1277 roku ponownie rozpoczęli oni przygotowania do wojny przeciwko sobie.

Jan XXI był prawdopodobnie jedynym papieżem, który zmarł w wyniku wypadku (a nie ze starości, choroby lub wskutek morderstwa). Gdy 12 maja 1277 zasnął w nowym skrzydle swojego pałacu w Viterbo , zawalił się fragment sklepienia, poważnie raniąc papieża. Jan XXI zmarł 20 maja, osiem dni po tragedii. Pochowano go w katedrze w Viterbo.

Bibliografia

Piotr Hiszpan "Traktaty Logiczne" Warszawa 1969.

R. Stapper, Papst Johannes XXI, Kirchengeschichtliche Studien, Munster 1898

R. Sternfeld, Der Kardinal Johann Gaetan Orsini (Papst Nikolaus III.) 1244-1277, Berlin 1905

K. Dopierała, Księga Papieży, Poznań 1996


Poprzednik
Jan z Toledo
Dziekani kolegium kardynalskiego
12751276
Następca
Bertrand de Saint-Martin


Poprzednik
Hadrian V
Papież
Następca
Mikołaj III


Inne hasła zawierające informacje o "Jan XXI":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan XXI":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) Życie religijne w XX wieku Jan XXIII przyczynił się do zwołania II soboru watykańskiego w czasie od ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie