Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Skotnicki

Jan Skotnicki - (Jan z Małych Skotnik), ur. w 1569, zm. w 1621 – kasztelan połaniecki, rotmistrz, właściciel wyższego zamku w Odrzykoniu, koło Krosna.

Życiorys

Syn chorążego halickiego Pawła Skotnickiego h. Grzymała i Katarzyny Koła z Saporowskich, wdowy po Mikołaju Herburcie.

Od 1605 właściciel zamku wysokiego w Odrzykoniu, który rodzina Skotnickich wykupiła od Kamienieckich w 1601 roku. Już w 1606 przed sądem w Krośnie toczył się proces między Janem Skotnickim a Piotrem Firlejem mężem Jadwigi Firlej, o prawo do korzystania ze studni zamkowej oraz o wycięcie drzew. Jan Skotnicki dokonał remontu zamku, odbudował kaplicę, którą poświęcił w 1621 roku, biskup przemyski Jan Ważyk, a także naprawił mur. Jak podaje Kasper Niesiecki Jan Skotnicki młodość spędził na dworach króla Stefana Batorego i Zygmunta III. Jako rotmistrz brał udział w wojnach moskiewskich, inflanckich i wołoskich.

W 1620 uzyskał tytuł kasztelana połanieckiego. W 1621 został zamordowany przez ludzi starosty trembowelskiego Bałabana w miejscowości Rohatyń.

Żoną Jana Skotnickiego była Zofia z Ligęzów – córka Mikołaja Ligęzy – kasztelana wiślickiego.

Ich nagrobek, uznany za wybitne dzieło sztuki sepulkralnej, wykonany został przez włoskich artystów pracujących dla Zygmunta III Wazy i znajduje się w farze kościoła Św. Trójcy w Krośnie.

Pierwowzór literacki

W 1605 r. Jan Skotnicki odkupił część zamku odrzykońskiego, który w połowie należał do rodziny Firlejów. Spory Skotnickich i Firlejów zostały uwiecznione w Zemście Aleksandra Fredry, a Jan Skotnicki jest w niej Rejentem Milczkiem.

W postać Jana Skotnickiego vel Rejenta Milczka w ostatniej ekranizacji Zemsty Andrzeja Wajdy (2002) wcielił się Andrzej Seweryn.


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Skotnicki":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Skotnicki":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie