Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Małachowski (biskup)

Jan Małachowski (biskup)

Jan Małachowski
Jan Małachowski
Herb Jan Małachowski
Data i miejsce urodzenia 1623
Bąkowa Góra
Data śmierci 1699
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 2 czerwca 1676
Sakra biskupia 9 września 1676

Jan Małachowski (biskup) herbu Nałęcz (ur. 1623 w Bąkowej Górze koło Sieradza , zm. 20 sierpnia 1699 w Krakowie ) – biskup krakowski , podkanclerzy koronny .

Pochodził ze znanej szlacheckiej rodziny Małachowskich . Jego pradziad Mikołaj Małachowski (starszy) (zm. 1575 r.), dał początek szlacheckiej gałęzi Małachowskich. Jego bratankiem był Stanisław Małachowski , wojewoda poznański.

Studia prawnicze odbył na Akademii Krakowskiej . W 1651 r. brał udział w bitwie pod Beresteczkiem . Owdowiawszy (żona pochodziła z rodu Szembeków, dzieci nie mieli) postanowił studiować teologię. Przed 1655 r. przyjął święcenia kapłańskie, w latach 1655-57 był kapelanem króla Jana Kazimierza . Za zasługi nagrodzony stanowiskiem referendarza koronnego po 1656 r. i kanonika krakowskiego w 1660 r. Od 1676 biskup chełmiński, podkanclerzy koronny od 1678 r., następnie od 1681 r. biskup krakowski. Ingres do katedry wawelskiej odbył 27 września 1681 r. Wysłany przez króla Jana II Kazimierza na misję do Francji oraz Brandenburgii w celach dyplomatycznych. Zarządzał majątkiem królowej Ludwiki Marii Gonzagi , żony Jana Kazimierza, był także wykonawcą jej testamentu.

Jako biskup krakowski przeprowadził reformę seminarium duchownego oddając go pod opiekę Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo . Zakon ten, mający swoje korzenie we Francji sprowadził do Krakowa w 1682 r. z Warszawy, osadził na Stradomiu oraz przekazał zgromadzeniu w zarządzanie niektóre wsie z okolicznych dóbr kościelnych. Sprowadził również do Krakowa z Francji zakon sióstr wizytek, którym w latach 1682 - 1695 ufundował kościół i klasztor. Z własnych funduszy naprawiał fortyfikacje obronne Krakowa. W 1690 r. doprowadził do beatyfikacji księżnej Kingi . Katedrze podarował bardzo cenny zbiór gobelinów. Do dziś w skarbcu katedralnym przechowywany jest pastorał biskupa Małachowskiego. Pochowany został w katedrze wawelskiej .

Zobacz też


Poprzednik
Andrzej Trzebicki
Książę siewierski
1681 - 1699
Następca
Stanisław Dąmbski
Poprzednik
Andrzej Olszowski
Biskup chełmiński
1676 – 1681
Następca
Kazimierz Jan z Bnina Opaliński
Poprzednik
Andrzej Trzebicki
Biskup krakowski
1681-1699
Następca
Stanisław Dąmbski


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Małachowski (biskup)":

Podróżnik ...

II wiek ...

Biskup ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Małachowski (biskup)":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie