Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojciech Gerson

Wojciech Gerson

Wojciech Gerson
Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1831
Warszawa
Data i miejsce śmierci 25 lutego 1901
Warszawa
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl realizm

Wojciech Gerson (ur. 1 lipca 1831 w Warszawie , zm. 25 lutego 1901 tamże) – polski malarz , pejzażysta , przedstawiciel realizmu , historyk sztuki, pedagog.

Spis treści

Młodość

Uczeń warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, kształcił się w Petersburgu , od 1856 u Leona Cognieta w Paryżu , w 1858 osiedlił się w Warszawie .

Uczniowie

Współzałożyciel w 1860 Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych . Profesor w warszawskiej Klasie Rysunkowej ( 1872 - 1896 ). W tym czasie też zaczął pisywać krytyki do warszawskich czasopism, napisał biografię zmarłego 1868 malarza Józefa Simmlera , wydał podręcznik anatomii dla artystów, przetłumaczył na język polski Leonarda da Vinci : „Trattato della Pittura”. Kształciło się u niego wielu przyszłych wybitnych artystów, m.in. Józef Chełmoński , Leon Wyczółkowski , Władysław Podkowiński , Józef Pankiewicz , Ludomir Benedyktowicz , Wacław Chodkowski , Eligiusz Niewiadomski , Alfred Wierusz-Kowalski .

Główne dzieła

Ważniejsze prace wydał w litografiach: Widoki Warszawy , Ubiory ludu polskiego. Ilustruje dzieła historyczne, jak: „Hetmani polscy” i i. Pierwszy wielki obraz historyczny wystawił w Paryżu , (Margrabia Gero i Słowianie, ob. w Muzeum Narodowym w Krakowie). Następują liczne obrazy z historii Polski ( Kopernik w Rzymie , wykładający swój system, Zamordowanie Przemysława i i.) Bardziej oryginalne są jego dekoracje w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa i w sali Zakładu Kredytowego w Warszawie, jak i krajobrazy tatrzańskie.

Gerson zajmował się także architekturą i krytyką sztuki. W swojej sztuce koncentrował się na tematach patriotycznych, sielankowych i pejzażach górskich. Przetłumaczył na język polski Rozprawę o malarstwie Leonarda da Vinci .

Aktywny działacz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. W latach 1898 - 1901 Prezes Kolegium Kościelnego.

Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie przy ulicy Młynarskiej.

Potomkowie

Jego córka Maria Gerson-Dąbrowska była pisarką i malarką polską, żoną Ignacego Dąbrowskiego , polskiego powieściopisarza.

Prawnukiem Gersona był Michał Witwicki , architekt i konserwator zabytków.

Źródła

  • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Gutenberga (1934-1939)


Inne hasła zawierające informacje o "Wojciech Gerson":

1972 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Wojciech Brudzewski ...

1986 ...

Wojciech Bogusławski ...

Maciej Słomczyński ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Teatr Nasz ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojciech Gerson":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

016a. Polska Piastów (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie