Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

James Clerk Maxwell

James Clerk Maxwell

James Clerk Maxwell

James Clerk Maxwell (ur. 13 czerwca 1831 w Edynburgu , zm. 5 listopada 1879 w Cambridge ) – szkocki fizyk i matematyk . Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki , kinetycznej teorii gazów , optyki i teorii barw .

Spis treści

Wkład w rozwój nauki

Elektrodynamika

Maxwell dokonał unifikacji oddziaływań elektrycznych i magnetycznych, to znaczy udowodnił, że elektryczność i magnetyzm są dwoma rodzajami tego samego zjawiska – elektromagnetyzmu . Wprowadzone przez niego w 1861 roku równania Maxwella pokazały, że pole elektryczne i magnetyczne podróżują w próżni z prędkością światła w postaci fali . Doprowadziło go to do wniosku, że światło jest falą elektromagnetyczną.

Równania Maxwella są uważane za jeden z największych przełomów w historii fizyki. Na cześć ich odkrywcy jednostkę strumienia magnetycznego nazwano makswelem .

Termodynamika

Pierwsza fotografia barwna, wykonana przez Maxwella w 1861 roku.

W 1866 roku z rozkładu Boltzmanna Maxwell wyznaczył rozkład prędkości cząsteczek gazu doskonałego, który pozawala ustalić jaka część cząsteczek gazu porusza się z daną prędkością w ustalonej temperaturze. Maxwell jest także twórcą demona Maxwella , eksperymentu myślowego , który zaprzecza drugiej zasadzie termodynamiki .

Teoria barw i fotografia

Maxwell odkrył, że kolorową fotografię można wykonać za pomocą czerwonych, niebieskich i zielonych filtrów optycznych . Pierwszą fotografię barwną zaprezentował w 1861 roku. Fotografia przedstawiała wstążkę tartanu .

Ciekawostki

Maxwell do końca życia odrzucał teorię ewolucji Darwina [1].

Nazwisko Maxwell jest nazwiskiem rodowym Jamesa Clerka, które przyjął jego ojciec[2].

W 1854 roku Maxwell poznał w Nowym Jorku Aurelie Muras, dziennikarkę, żonę Alberto Murasa, z którą utrzymywał potajemny związek miłosny do roku 1858[].

W listopadzie 1858 roku kochanka Maxwella zginęła w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Oficjalnym powodem jej śmierci miało być odwodnienie organizmu potwierdzone przez lekarza Antonio Murasa doktora Francois le Boisa.

Przyjaciel Maxwella, Sir John Starsfield wysuwał zaraz po śmierci kochanki Maxwella podejrzenia w kierunku Antonio Murasa, o to że Aurelia Muras została otruta na zlecenie zazdrosnego małżonka. Według Starsfielda, to właściwie Francois le Bois dokonał tego czynu. Dowodów potwierdzających tezę Starsfielda nigdy nie okazano.

Przypisy

  1. H.F. Schaeffer,. Science and Christianity: Conflict or Coherence?. „Apollo s Trust” (2004). 
  2. Oxford Dictionary of National Biography, p506

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "James Clerk Maxwell":

Adwentyzm ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szkoci ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Samuel Pepys ...

David Garrick ...


Inne lekcje zawierające informacje o "James Clerk Maxwell":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

217 Nauka i technika (plansza 3) ...

124 Świat i Europa w XVIII w. Rewolucja przemysłowa w Anglii (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie