Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jad kiełbasiany

Jad kiełbasiany

Toksyna botulinowa

Jad kiełbasiany (toksyna botulinowa, botulinotoksyna, botulina, z łac. botuluskiełbasa ) – bakteryjna egzotoksyna wytwarzana przez bezwzględnie beztlenowe laseczki Clostridium botulinum oraz nielicznych innych przedstawicieli tego rodzaju. Chemicznie jest to mieszanina kilku różnych białek .

Rozróżnia się kilka rodzajów tej toksyny , oznaczanych kolejnymi literami alfabetu od A do G, z czego największe znaczenie dla człowieka mają typy: A, B i E, a w weterynarii C i D.

Do wytwarzania tej toksyny dochodzi głównie w glebie, osadzie dna morskiego i niewłaściwie wytwarzanych i przechowywanych konserwach mięsnych, rybnych i jarzynowych. Spożycie zakażonej żywności prowadzi do zatruć jadem kiełbasianym . Toksyna ta jest jedną z najsilniejszych znanych neurotoksyn . Dawka śmiertelna dla człowieka oceniana jest na ok.:

Botulina wrażliwa jest na wysoką temperaturę i zasolenie podłoża. Zbudowana jest z dwóch łańcuchów polipeptydowych : lekkiego, o masie cząsteczkowej ok. 50  kDa oraz ciężkiego, o masie cząsteczkowej ok. 100 kDa, połączonych mostkiem dwusiarczkowym .

Spis treści

Działanie biologiczne

Toksyczne działanie toksyny botulinowej polega na trwałym połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową i porażeniu skurczu mięśnia. Dokonuje tego przez fragmentację białka SNAP-25 niezbędnego do wydzielania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych. Do powrotu przekazywania impulsów dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Botulina w medycynie

Zatrucie toksyną botulinową nazywane jest botulizmem. Bakterie odpowiedzialne za to zatrucie, Clostridium botulinum (dawniej Bacillus botulinum), odkrył i nazwał w 1897 belgijski bakteriolog Emile Pierre van Ermenghen[2]. W 1944 Edward Schantz z amerykańskiego ośrodka badania broni biologicznej w Fort Detrick wyizolował botulinę z ich hodowli. Toksyna botulinowa stosowana w odpowiednich dawkach znalazła zastosowanie terapeutyczne. Edward Schanz wraz z Alanem B. Scottem byli pionierami terapeutycznego zastosowania botuliny używanej od końca lat siedemdziesiątych XX w. najpierw w leczeniu zeza, a później w medycynie estetycznej.

Stosuje się ją w stanach, w których pożądane jest wywołanie porażenia określonego mięśnia lub ich grupy, np. w:

Oprócz tego znajduje także zastosowanie w medycynie kosmetycznej, jako środek przeciwzmarszczkowy, efektywny w przypadku zmarszczek mimicznych – tu toksyna bardziej znana jest pod nazwą botox[3]. Podaje się go iniekcyjnie , podskórnie w pożądanym miejscu. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.

Przeciwwskazania do stosowania: ciąża, okres karmienia, dzieci poniżej 12 roku życia. Toksyny botulinowej nie należy także stosować u osób nadwrażliwych na składniki preparatu (głównie białka – albuminy), pacjentów ze schorzeniami neuromotorycznymi, schorzeniami zapalnymi skóry (zwłaszcza ropnymi – np. z trądzikiem) oraz równolegle z antybiotykami aminoglikozydowymi lub lekami rozkurczowymi[4].

Botulina jako broń biologiczna

CDC klasyfikuje jad kiełbasiany do grupy A znaczenia, jako broń biologiczna , co oznacza, że jest stosunkowo dogodnym czynnikiem rażącym. Ze względu na działanie (toksyczne) ma charakter broni chemicznej , jednak tradycyjnie zalicza się ją do grupy broni biologicznej.

Nie są znane udokumentowane przypadki udanego użycia tej toksyny podczas wojen (mimo dość poważnego zaawansowania prac badawczych nad zastosowaniem jadu kiełbasianego jako broni biologicznej przez różne armie, m.in. Japończyków i Polaków [5] w latach 30. XX w. , Brytyjczyków i Kanadyjczyków podczas II wojny światowej oraz Amerykanów i Rosjan (ci ostatni doświadczenia prowadzili w tajnym laboratorium bakteriologicznym na Wyspie Odrodzenia na Jeziorze Aralskim ) podczas " zimnej wojny ", natomiast pod koniec XX wieku japońska sekta terrorystyczna "Najwyższa Prawda" ( Aum Shinrikyo ) wyhodowała pewną ilość pałeczek jadu kiełbasianego i między 1990 a 1995 rokiem sześciokrotnie usiłowała użyć ich rozpylając je w Tokio [6], ale z powodu być może zbyt małego stężenia próby ataków spełzły na niczym.

Przypisy

  1. S.S. Arnon i in. Public Health Management Botulinum Toxin as a Biological Weapon: Medical and Public Health Management . „JAMA”. 8 (285), ss. 1059-1070 (2001). doi:10.1001/jama.285.8.1059 ( ang. ). 
  2. Wg innych źródeł ( K.W. Zieliński , "Słownik pochodzenia nazw i określeń medycznych", AlfaMedica, Bielsko-Biała, 2004) niemiecki lekarz i poeta Justinus Kerner już w 1817 opisał epidemię z Bad Wildbad z 1793 roku, w której w wyniku zatrucia nieświeżą kiełbasą zachorował 13 osób (6 z nich zmarło). Kerner jako pierwszy wykrył związek przyczynowo-skutkowy tej epidemii z nieświeżymi wędlinami, natomiast inny lekarz niemiecki w 1869 wprowadził nazwę "botulina". Ermenghen natomiast wykrył i opisał mikroorganizm wywołujący to zatrucie.
  3. Wygładzenie zmarszczek mimicznych za pomocą toksyny botulinowej
  4. Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej
  5. Kanapka ze śmiercią, Focus
  6. M Sugishima. Aum Shinrikyo and the Japanese law on bioterrorism.. „Prehosp Disaster Med”. 18 (3). Ss. 179-83. PMID 15141855 . 

Zobacz też

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Jad kiełbasiany":

Grzechotnikowate ...

Sanok ...

Thor ...

Jad ...

Jad kiełbasiany Toksyna botulinowaJad kiełbasiany (toksyna botulinowa, botulinotoksyna, botulina, z łac. botulus – kiełbasa ) – ...

Choroby zakaźne ...

Drapieżnictwo ...

Enhydris gyii ...

Żądło ...

Pszczoła miodna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jad kiełbasiany":

024. Gady – pierwsze owodniowce (plansza 13) ...

018. Szkarłupnie – zwierzęta wtórouste (plansza 13) ...

Higiena i choroby układu pokarmowego (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie