Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jack Unterweger

Jack Unterweger

Jack Unterweger, właśc. Johann Unterweger (ur. 16 sierpnia 1950 w Judenburgu – zm. 19 lipca 1994 w Grazu ) był austriackim seryjnym mordercą i pisarzem .

Spis treści

Biografia

Jack był synem austriackiej prostytutki i prawdopodobnie amerykańskiego lub brytyjskiego żołnierza (co może tłumaczyć jego częste nazywanie się Jackiem), który porzucił jego matkę, gdy dowiedział się o tym, że jest w ciąży . Matka również porzuciła Jacka, gdy był w bardzo młodym wieku, pozostawiając go pod opieką dziadka alkoholika . Winą za swoje wszystkie życiowe nieszczęścia obarczał matkę, z którą utożsamiał każdą, choćby ujrzaną na ulicy prostytutkę.

Pierwszy wyrok i resocjalizacja

Unterweger po raz pierwszy został skazany w 1976 za zamordowanie prostytutki Margaret Schaefer – twierdził wówczas, że zamordował kobietę, bo przypominała mu jego matkę. Psychiatra , który go wtedy badał, stwierdził u niego sadystyczne skłonności psychopatyczne ze skłonnościami do narcyzmu i histerii .

W czasie odbywania kary w więzieniu, napisał serię opowiadań, sztuk teatralnych i autobiografię , które zrobiły z niego ulubieńca kawiarnianych intelektualistów w Wiedniu . Okrzyknięty wzorem resocjalizacji , Unterweger został warunkowo zwolniony w 1990 . W momencie zwolnienia cieszył się wielką sławą jako pisarz, często goszcząc w telewizyjnych talk show i lansując specyficzny styl życia.

Kolejne zabójstwa

Wkrótce po zwolnieniu z więzienia Unterweger kontynuował zabijanie prostytutek, równocześnie jednak skutecznie się kamuflując. W okresie w którym Unterweger mordował, austriacka policja nie miała żadnego doświadczenia w ściganiu seryjnych morderców ani też żadnego systemu łączenia między sobą poszlak w podobnych do siebie sprawach. Dlatego też ekipa dochodzeniowa potrzebowała czasu, żeby dojść do wniosku, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą. Prasa nie była tak ostrożna w swoich osądach i prawie natychmiast zaczęła pisać o szalejącym na wolności seryjnym mordercy, który został nazwany przez nich "Kurierem wiedeńskim".

W międzyczasie Unterweger zaczął pisać o tych morderstwach w charakterze dziennikarza , przeprowadzał wywiady z prostytutkami i "uświadamiał" opinię publiczną , że właśnie spełnił się jej najgorszy sen – Austria "dorobiła się" seryjnego mordercy. W 1991 otrzymał propozycje napisania reportażu o prostytucji w Los Angeles . W Kalifornii zabił trzy prostytutki. Wyciągi z kart kredytowych wykazały, że Unterweger był w pobliżu miejsca każdej zbrodni. Zdemaskowały go wyniki badania DNA .

Aresztowanie

Wydany został nakaz aresztowania , ale Jackowi udało się uciec ze swoją 18-letnią przyjaciółką. Para uciekała przez Szwajcarię , Francję , USA, kontaktując się w międzyczasie z prasą i telewizją w Austrii. Unterweger twierdził, że jest niewinny. Podążając śladem użycia karty kredytowej, Interpol zdołał aresztować uciekającą parę w Miami . Unterwegera deportowano do Austrii. Oskarżono go o 11 zabójstw. Rząd Austrii zgodził się na włączenie do sprawy Czechosłowacji (jedną ze zbrodni popełnił w Pradze ) i USA.

Rozprawa

Po długim okresie oczekiwania, w czasie którego Unterweger udzielił licznych wywiadów i przekonywał o swej niewinności, rozprawa rozpoczęła się w maju 1994 w Grazu .

W obliczu niepodważalnych dowodów i zeznań Gregg McCarary i Lynn Herold, Unterweger został uznany za winnego i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności w dniu 18 lipca 1994 . Następnego dnia powiesił się w celi. Linę zawiązał w ten sam sposób, w jaki wiązał ją na szyjach swoich ofiar.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jack Unterweger":

Podróżnik ...

Dire Straits ...

1908 ...

1983 ...

Układ scalony ...

Lata 90. XX wieku ...

1925 ...

1929 ...

Lata 50. XX wieku ...

1964 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jack Unterweger":

Czasowniki modalne - The modal verbs, część II (plansza 2) ...

Czasowniki modalne - The modal verbs, część I (plansza 18) ...

Budowa komputera - Procesor, rodzaje pamięci, karty rozszerzeń (plansza 28) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie