Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niż Islandzki

Niż Islandzki

Niż koło Islandii; 4 września 2003.

Niż Islandzki jest klimatycznym niżem atmosferycznym z centrum pomiędzy Islandią i Grenlandią , w zimie występuje także nad Morzem Barentsa .

Znaczenie Niżu Islandzkiego

Niż Islandzki występuje klimatycznie (czyli prawie cały czas) koło Islandii i jego intensywność wpływa na warunki pogodowe w Europie i obszarach polarnych. Dość często rozważany jest w kombinacji z Wyżem Azorskim - patrz Oscylacja Północnoatlantycka .

Jednym z przykładów wpływu intensywności Niżu Islandzkiego na klimat i pogodę jest pokrywa lodu w Arktyce. Na rysunku pokazane są 3 mapy. Po lewej stronie jest mapa pokazująca dziewięć rozważanych obszarów. Po prawej dwie mapy ilustrują zmianę pokrywy lodu. Białym kolorem są zaznaczone obszary kiedy pokrywa lodu wzrastała, a na niebiesko zaznaczone są obszary kiedy pokrywa lodu malała. Pierwsza mapa pokazuje okres od 1979 do 1990 kiedy indeks NAO wzrastał - związane jest to ze wzrostem pokrywy lodu na zachód od Islandii (spływ zimnego powietrza z północy). Druga mapa pokazuje okres od 1990 do 1999 kiedy pokrywa lodu na północny wschód od Islandii malała w związku z transportem cieplejszego powietrza.

Te mapy półkuli północnej pokazują pokrywę lodu. Białym kolorem są zaznaczone obszary gdzie pokrywa lodu wzrastała, a na niebiesko zaznaczone są obszary gdzie pokrywa lodu malała. Pierwsza mapa pokazuje okres od 1979 do 1990 kiedy indeks NAO wzrastał - związane jest to ze wzrostem pokrywy lodu na zachód od Islandii (spływ zimnego powietrza z północy). Druga mapa pokazuje okres od 1990 do 1999 kiedy pokrywa lodu na północny wschód od Islandii malała w związku z transportem cieplejszego powietrza.

Zobacz też

Oscylacja Północnoatlantycka

Linki zewnętrzne

Związek pomiędzy Niżem Islandzkim i lodami w Arktyce


Inne hasła zawierające informacje o "Niż Islandzki":

Biegun północny ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Autorytet ...

Sztuka ...

Uznam ...

Koszykówka ...

Grzyby ...

Sortowanie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niż Islandzki":

02a Pojęcia podstawowe - część 1 (plansza 4) ...

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 8) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie