Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kraje nordyckie

Kraje nordyckie

Kraje skandynawskie oraz nordyckie

Kraje nordyckie - dosłownie Kraje północne, od słów nord i nordisk oznaczających w językach skandynawskich odpowiednio północ i północny. Termin wiążący się z określeniem kraje skandynawskie , ale o szerszym znaczeniu. Obejmuje on kraje członkowskie Rady Nordyckiej , tj. trzy kraje skandynawskie ( Danię , Norwegię i Szwecję ) oraz Islandię i Finlandię . Estonia również ostatnio zaczęła wyraźnie przedstawiać się jako kraj nordycki, mając bardzo silne kulturowe, językowe i etniczne związki z Finlandią oraz związki kulturowe ze Szwecją , jednakże nie należy ona jeszcze do Rady Nordyckiej . Z Radą związane są też trzy terytoria autonomiczne : Grenlandia , Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie .

Flagi krajów nordyckich

Flagi wszystkich krajów nordyckich (a także Wysp Owczych i Alandzkich ) wzorowane są na Dannebrog - sztandarze Danii z krzyżem skandynawskim (różnią się jednak nieco proporcjami). Nieoficjalną flagą krajów nordyckich jest żółta wersja Dannebrog, tzw. flaga Unii Kalmarskiej .

Unia Kalmarska Dania Szwecja Finlandia
Islandia Norwegia Wyspy Owcze Wyspy Alandzkie

Z kolei Grenlandia i Laponia przyjęły w swoich flagach nie krzyż, a okrąg, ale podobnie przesunięty poza środek flagi.

Grenlandia Laponia

Problem Estonii

Estończycy uważają się za naród bardziej związany z krajami nordyckimi niż bałtyckimi ( Litwa i Łotwa ). Opierają to na silnych związkach kulturowych i historycznych z Danią i Szwecją oraz językowych - zwłaszcza z Finlandią . Także wyznaniowo Estończycy są identyczni z innymi krajami nordyckimi, gdyż tradycyjnie należą do kościoła luterańskiego . Język estoński jest bardzo blisko spokrewniony z językiem fińskim , a Estończycy to jedni z najbliższych krewnych Finów , z narodów, które utworzyły swoje państwo, są nawet im najbliżsi. Przez wiele stuleci Estonia należała do Szwecji i Danii. Nawet nazwa stolicy Estonii - Tallinn znaczy "duńskie miasto".

W przeszłości bardzo duża część północno-zachodniej części Estonii była zamieszkana przez ludność pochodzenia szwedzkiego, przez tzw. estońskich Szwedów . Szwedzka populacja w Estonii zmniejszyła się drastycznie, gdy w 1940 roku sowieccy żołnierze weszli do Estonii. Z drugiej strony należy wspomnieć, że Estonia miała również bardzo silne, trwające setki lat, wpływy niemieckie , jednakże zazwyczaj były to wpływy północnoniemieckie, a więc stosunkowo bliskie Skandynawii .

Po uzyskaniu niepodległości, w 1991 , Estonia natychmiast zaczęła identyfikować się z krajami nordyckimi. Estoński minister sprawiedliwości, obecny prezydent, Toomas Hendrik Ilves , w przemówieniu w szwedzkim ministerstwie spraw zagranicznych wyraźnie nazwał Estonię krajem nordyckim. Były premier Estonii - Mart Laar - również wypowiedział się wyraźnie: "Estonia to postsocjalistyczny kraj skandynawski". W 2003 roku estońskie ministerstwo spraw zagranicznych rozpoczęło kampanię reklamującą Estonię poprzez hasło: "Nordic with twist". Także w Unii Europejskiej Estonia wyraźnie staje po stronie nordyckich interesów.

Dzisiaj istnieje ogromnie dużo powiązań ekonomicznych między Estonią i innymi krajami nordyckimi. Trzy czwarte inwestycji w Estonii pochodzi z Finlandii i Szwecji, do których to krajów Estonia wysyła 60% towarów. Jednak z drugiej strony estoński model gospodarczy, oparty na bardzo liberalnej gospodarce, całkowicie odbiega od socjalnego modelu w innych krajach nordyckich.

W 2001 opracowano nawet specjalną wersję flagi Estonii , zawierającą krzyż skandynawski, który podkreślałby przynależność do państw nordyckich.

Oficjalna flaga
Estonii
Wersja
"skandynawska"


Inne hasła zawierające informacje o "Kraje nordyckie":

Dzień Zmarłych ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

1986 ...

Trójpodział władzy ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Ptačí kámen ...

Przemysł chemiczny ...

Habsburgowie ...

Armia Czerwona ...

Herodot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kraje nordyckie":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 3) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

36. Organizacje międzynarodowe - OBWE, OPA, UA (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie