Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Plac Wenecki w Rzymie

Plac Wenecki w Rzymie

Na mapach: 41°53'40.55″N 12°28'59.13″E / 41.8945972, 12.4830917

Plac Wenecki - Ołtarz Ojczyzny - pomnik Wiktora Emanuela II
Plac Wenecki - Ołtarz Ojczyzny - pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II
Plac Wenecki widziany z Vittoriano, po lewej - Pałac Wenecki

Plac Wenecki ( wł. Piazza Venezia), zabudowany został w XV wieku przez Leone Battista Albertiego .


Pałac Wenecki, Palazzo Venezia - pochodzi z tego samego okresu, został zbudowany przez tego samego architekta dla weneckiego duchownego - kardynała Barbo, późniejszego Pawła II . Ten renesansowy pałac, do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej. Później znajdowała się w nim ambasada Republiki Weneckiej (do 1797 r.) i ambasada austracko-węgierska . Po dojściu do władzy Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono jego rezydencję. Podczas przemówień wygłaszanych z balkonu, plac gromadził mieszkańców Rzymu . Obecnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu umieszczona jest fontanna z przedstawieniem zaślubin Wenecji z morzem ( doża rzucający pierścień).


Kościół św. Marka - boczna elewacja pałacu Weneckiego łączy się z fasadą kościoła San Marco. Kościół został zbudowany już w IV wieku , przebudowany w IX wieku . Obecną, dwupiętrową fasadę zbudowano podczas budowy pałacu. Wtedy też połączono kościół i pałac, tak aby papież mógł udzielać błogosławieństwa z jego balkonu. Barokowe wnętrze podzielone jest na trzy nawy . Na kasetonowym stropie nadal widnieje herb Pawła II - biały lew ze złotą wstęgą. mozaiki w absydzie przedstawiające Chrystusa w otoczeniu świętych oraz Grzegorza IV z modelem przebudowanej świątyni wykonano w IX w.


Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego - znajduje się drugiej stronie placu Weneckiego i wzorowany był na pałacu Weneckim. W środkowej części fasady zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca lwa św. Marka. W prawym skrzydle tego budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł , tam też zmarł w dniu 18 lutego 1564 r.


Pałac Bonapartego - znajduje się na wprost Ołtarza Ojczyzny, był własnością Letycji Ramolino Bonaparte - matki Napoleona .


Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, zwany popularnie il Vittoriano) - jest to duża, budowla z białego marmuru , dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza . Pomnik zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch . Centralna jego część to Grób Nieznanego Żołnierza. Płonie tu wieczny ogień a żołnierze trzymają wartę. Za nim ściana ozdobiona płaskorzeźbą z postacią bogini Rzymu na złotym tle. Wyżej, na cokole, ustawiono konny pomnik króla. Jego wysokość to 12,0 m. Całość zamyka kolumnowy , półokrągły portyk . Zbudowany w latach 1885 - 1911 , w 1921 dodano Grób Nieznanego Żołnierza. Pomnik jest udostępniony dla zwiedzających (spod kolumnady widoczna jest panorama Rzymu). W jego wnętrzach mieszczą się muzea, m.in. Museo del Risorgimento ze zbiorami upamiętniającymi historię walk o zjednoczenie Włoch.


Inne hasła zawierające informacje o "Plac Wenecki w Rzymie":

II wiek ...

Brescia ...

Tampere ...

I wiek ...

Wiktor Sukiennicki ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

Dezercja ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Stanisław Hozjusz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Plac Wenecki w Rzymie":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

010b. Rzym (plansza 8) ...

021b. Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie